Ochrona upraw rzepaku oraz zbóż ozimych i jarych w Rychnowie
09.05.2023
Przed nami kwitnienie rzepaku. Jednakże nadal panuje kapryśna pogoda z wyraźnymi wahaniami temperatur. W Rychnowie zaś sprawdzono rezultaty działania Caryxu® 240 SL. W tym roku kolejny raz widać jego wpływ na pokrój rośliny oraz ochronę przed suchą zgnilizną kapustnych mimo panujących niskich temperatur w okolicach zabiegu. Oprócz rzepaku w Rychnowie uprawiane są również zboża ozime i jare, na których zaplanowano kolejne zabiegi środkami ochrony roślin.
Efekty działania Caryx® 240 SL
Poniższe rośliny obrazują rezultaty zastosowania preparatu Caryx® 240 SL w dawce 1,0 l/ha zarówno jesienią, jak i wiosną.
Ochrona fungicydowa rzepaku ozimego z fungicydem Pictor® 400 SC
Kontynuując ochronę rzepaku należałoby wykonać zabieg fungicydem Pictor® 400 SC w dawce 0,5 l/ha w fazie żółtego pąka aż do końca kwitnienia. Zarówno dimoksystrobina, jak i boskalid doskonale sprawdzą się w ochronie przed zgnilizną twardzikową. Wobec panujących warunków i naocznie widocznej wysokiej presji chorób tylko mocne rozwiązania są w stanie zabezpieczyć należycie plantacje.
Oczywiście nie można zapominać o zabiegu na słodyszka, który początkiem tego tygodnia pojawił się ponownie na plantacji.
Zabieg T1 w zbożach za nami
W przypadku zbóż ozimych mamy już za sobą zabiegi T1 wykonywane między 12 a 17 kwietnia. Jest jeszcze za wcześnie na ocenę skuteczności tych zabiegów. Jednakże wyraźnie widać wrażliwość odmianową na wykonywane zabiegi T1 oraz regulacje.
Choroby w zbożach ozimych
Obecnie obserwujemy porażenie w zbożach ozimych na bardzo wysokim poziomie zarówno ze strony septoriozy, jak i mączniaka. Na polach możemy dostrzec także plamistość siatkową czy rdze żółtą. W uprawie w pszenicy ozimej widoczne są również rezultaty działania zaprawy Systiva® 333 FS, zastosowanej w dawce 150 ml na 100 kg materiału siewnego. Zabieg ten już jesienią okazał się trafnym rozwiązaniem w okresie sprzyjających warunków do rozwoju patogenów. Zaprawa Systiva® 333 FS zastosowana w jęczmieniu ozimym wpłynęła także na obniżeniu poziomu porażenia przez rdzę jęczmienia oraz plamistość siatkową.
Kompleksowa ochrona zbóż ozimych
W najbliższych dniach w zbożach ozimych zostanie wykonane nawożenie dolistne. Ponadto między 10 a 15 maja planowane są zabiegi na liść flagowy. Zabezpieczą one górne liście przed porażeniem ze strony septoriozy paskowanej liści pszenicy, rdzy brunatnej czy DTR.
W celu ochrony zbóż ozimych przed chorobami grzybowymi warto postawić na sprawdzone fungicydy tj. Revysky® i Priaxor®.
W zależności od systemu ochrony Revysky® stosuje się w dawce od 1,25 do 1,5 l/ha, natomiast Priaxor® w dawce 0,75 l/ha. Takie rozwiązanie można stosować także w jęczmieniu ozimym, życie czy pszenżycie w celu ochrony przed rynchosporioza, plamistością siatkowa czy rdzami.
W tym samym czasie będzie wykonywany drugi zabieg regulatorem wzrostu Medax® Max w celu pogrubienia górnych międzywęźli. Wpłynie to na usztywnienie źdźbła. Zalecana dawka w zbożach ozimych to 0,4-0,5 kg/ha.
Zwalczanie chwastów w jęczmieniu jarym
Uprawa jęczmienia jarego w Rychnowie wchodzi w fazę BBCH 11–13. Oznacza to, że powoli zbliża się czas na zabieg preparatem Biathlon® 4D w dawce 40 g/ha wraz z adiuwantem Dash® HC w celu zwalczania chwastów dwuliściennych takich jak:
- chaber bławatek,
- chwasty rumianowate,
- tobołki polne,
- samosiewy rzepaku.
Herbicyd Biathlon® 4D ten jest zarejestrowany we wszystkich zbożach jarych i ozimych. Jest bezpieczny dla rośliny uprawnej i można go stosować od fazy 3 liści aż do w pełni rozwiniętego liścia flagowego.