Uwaga na choroby i szkodniki w rzepaku ozimym!
19.04.2023
Choroby i szkodniki rzepaku
W wyniku panujących warunków pogodowych w ostatnich tygodniach – wysoka wilgotność powietrza, gleby, sporo dni pochmurnych z opadami deszczu – obserwujemy obecnie nasilony rozwój chorób grzybowych w rzepaku ozimym. Począwszy od dużej liczby świeżych symptomów suchej zgnilizny kapustnych na liściach, poprzez objawy cylindrosporiozy i szarej pleśni! Nie można mieć wątpliwości co do zasadności wykonania wiosennego zabiegu fungicydowego wiosną! Na plantacjach, gdzie jeszcze nie zastosowano Caryxu® 240 SL w dawce 1,0 l/ha należy taki zabieg wykonać przy pierwszym możliwym „oknie pogodowym”.
Nalot szkodników rzepaku ozimego
Obserwujemy również drugi nalot chowacza czterozębnego jak i pierwsze chrząszcze słodyszka rzepakowego. Myślę, że nie trzeba już nawet przypominać, o tym, że w obecnej fazie rzepaku jest to bardzo groźny szkodnik, a próg szkodliwości w fazie zwartego kwiatostanu wynosi od 1 do 2 chrząszczy na jednej roślinie.
Choroby i szkodniki pszenicy ozimej
W pszenicy ozimej nadal obserwujemy rozwój septoriozy paskowanej liści, a szczególnie na starszych liściach możemy znaleźć sporo „dojrzałych” symptomów z piknidiami będących inokulum do infekcji kolejnych liści. W obecnie panujących warunkach pogodowych septorioza ma doskonałe warunki do rozwoju – wzrastająca temperatura powietrza przy wysokiej wilgotności i co kilka dni występujących opadach deszczu, gdzie spadające krople deszczu również mechanicznie przyczyniają się do rozsiewania, „rozbryzgiwania” zarodników patogena na sąsiednie liście i rośliny. Należy lustrować plantacje również pod katem występowania szkodników – obserwujemy pierwsze osobniki skrzypionek.
Zaplanuj zabieg herbicydowy w jęczmieniu
Jęczmień jary z siewu w dniu 22 marca obecnie znajduje się w fazie szpilkowania, BBCH 10 – warto już dziś przygotować się do zabiegu herbicydowego sięgając po Biathlon® 4D 50 g/ha + Dash® 0,5 l/ha. Natomiast groch siany w tym samym terminie dopiero nieśmiało przebija glebę.