Fuzaryjna zgnilizna piętki [Fusarium oxysporum]
Fuzaryjna zgnilizna piętki jest chorobą powodowaną przez grzyb Fusarium oxysporum. Atakuje ona rośliny cebulowe. Fusarium oxysporum to patogen odglebowy z rodziny gruzełkowatych.
Fusarium oxysporum – występowanie
Fusarium oxysporum występuje na wszystkich rodzajach gleb na całym świecie. Jednak największe zagrożenie jego wystąpieniem jest na stanowiskach podmokłych i zwięzłych. Grzyb ten może bardzo długo przetrwać w glebie. W warunkach polowych źródłem zakażenia mogą być także resztki zainfekowanych roślin z poprzedniego sezonu.
Objawy fuzaryjnej zgnilizny piętki
Porażenie tą chorobą występuje zazwyczaj w początkowych fazach rozwojowych, choć może nastąpić także później. Objawy mogą przypominać uszkodzenia powodowane przez szkodniki tj. nicienie i śmietka cebulanka). W przypadku wystąpienia fuzaryjnego gnicia cebuli od piętki zauważalne jest żółknięcie szczypioru i placowe zamieranie roślin. Na młodych roślinach można zaobserwować brunatnienie tkanek, a na ich powierzchni zarodniki i strzępki grzyba. W przypadku późnych infekcji objawy mogą pojawić się dopiero w okresie przechowalniczym.
Fuzaryjna zgnilizna piętki – zapobieganie
Ważnym elementem profilaktyki fuzaryjnej zgnilizny piętki jest stosowanie dobrej jakości materiału wysadkowego, ze szczególnym uwzględnieniem czynników fitosanitarnych. Ponadto bardzo istotne jest usuwanie pozostałości roślin po zbiorach, a także właściwy płodozmian. Zalecana jest czteroletnia przerwa w uprawie roślin cebulowych na tym samym polu.