Mączniak rzekomy bobowatych [Peronospora viciae]


Mączniak rzekomy bobowatych to choroba, której sprawcą jest gatunek grzybopodobnych lęgniowców – Peronospora viciae. Pierwotnym źródłem infekcji są oospory zimujące w glebie i resztkach roślin. Po zaatakowaniu plantacji patogen przenosi się pomiędzy roślinami przez zarodniki sporangialne.
Mączniak rzekomy bobowatych – objawy
Na liściach roślin zainfekowanych przez Peronospora viciae pojawiają się żółtawo-rdzawe plamy, które z czasem ciemnieją. Na dolnych powierzchniach liści można zauważyć charakterystyczny biały nalot.
Znaczenie mączniaka rzekomego bobowatych
Mączniak rzekomy bobowatych ma istotne znaczenie gospodarcze. Liście chorych roślin zamierają. Obserwuje się też skrócenie i zwiększenie średnicy pędów. Prowadzi to do obniżenia wartości plonu i zamierania roślin.
Mączniak rzekomy bobowatych – prewencja i zwalczanie
Dla przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Peronospora viciae kluczowe znaczenie ma prawidłowa agrotechnika ze szczególnym uwzględnieniem płodozmianu. Aby zminimalizować znaczenie patogenu, należy stosować zaprawiony materiał siewny, a w przypadku wystąpienia infekcji wykonać chemiczny zabieg fungicydowy.