Mączniak rzekomy dyniowatych [Pseudoperonospora cubensis]

Mączniak rzekomy dyniowatych jest chorobą powodowaną przez patogen o nazwie Pseudoperonospora cubensis. Jest to gatunek grzybopodobnych lęgniowców, który w polskich warunkach atakuje ogórki i dynie.

Objawy mączniaka rzekomego dyniowatych

Na spodniej stronie liści zainfekowanych roślin pojawiają się sporangiofory widoczne jako fioletowo czarny nalot. Na górnych powierzchniach liści powstają żółte przebarwienia, które stopniowo ciemnieją. Rdzawe plamy początkowo są ograniczone nerwami, jednak z czasem zajmują coraz większą powierzchnię liści.

Znaczenie mączniaka rzekomego dyniowatych

Patogen rozwijając się na liściach, prowadzi do ich zamierania. Zmniejszona w ten sposób powierzchnia asymilacyjna jest przyczyną istotnego ograniczenia wysokości plonu. Niezwalczony mączniak rzekomy dyniowatych może doprowadzić do zamierania całych roślin.

Mączniak rzekomy dyniowatych – zapobieganie i zwalczanie

W ograniczaniu ryzyka wystąpienia mączniaka rzekomego dyniowatych duże znaczenie ma stanowisko. Zalecane są miejsca dobrze nasłonecznione oraz pozwalające na skuteczne osuszanie roślin przez wiatr. Z tego powodu w uprawach pod osłonami należy unikać zwilżania liści i nadmiernej wilgotności.

W przypadku stwierdzenia objawów wymagane jest zastosowanie chemicznej ochrony fungicydowej z użyciem substancji o różnych mechanizmach działania.

Top