Mączniak jabłoni [Podosphaera leucotricha]

Mączniak jabłoni – charakterystyka

Mączniak prawdziwy to jedna z najgroźniejszych chorób jabłoni, która pojawia się niemal co roku. Choroba ta osłabia drzewa, upośledza zawiązywanie pąków kwiatowych, a także obniża jakość owoców.

Objawy występowania mączniaka prawdziwego jabłoni

Latem na porażonych mączniakiem jabłoni młodych pąkach i liściach pojawia się charakterystyczna mączysta grzybnia. W przypadku dużej presji choroby nalotem pokryte mogą zostać także zawiązki owoców.

Zainfekowane pąki najczęściej obumierają, a ocalałe wypuszczają porażone liście, które są zdeformowane i kruche. Choroba hamuje wzrost pędów, a kwiatostany nie tworzą owoców.

Jak rozpoznać mączniaka na jabłoni?

Pierwsze objawy mączniaka prawdziwego jabłoni możemy dostrzec wczesną wiosną w jeszcze bezlistnym sadzie. Pędy, które były porażone tym patogenem w poprzednim roku będą bardziej srebrzyste od zdrowych.

Obecność mączniaka prawdziwego jabłoni charakteryzuje biała, mączysta grzybnia na pąkach i liściach, później również na zawiązkach owoców.

Jak wygląda mączniak jabłoni?

Rośliny porażone przez mączniaka jabłoni wyglądają jak obsypane mąką.

Okres i miejsce występowania mączniaka jabłoni

Pierwsze objawy obecności mączniaka na jabłoni widoczne są w drugiej połowie lata i jesienią na liściach roślin.

Kiedy może się pojawić mączniak prawdziwy jabłoni?

Największe zagrożenie ze strony mączniaka prawdziwego jabłoni pojawia się w ciepłych i suchych latach, podczas nawet niewielkiego wzrostu wilgotności.

Mączniak na jabłoni – szkodliwość

Mączniak jabłoni zmniejsza zdolność roślin do przeprowadzania fotosyntezy, co prowadzi do usychania liści. Uzasadnieniem do podjęcia chemicznego zwalczania mącznika jabłoni jest porażenie zaledwie 4% pędów.

Mączniak jabłoni – zapobieganie

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się mączniaka na jabłoni, należy podczas zimowego cięcia usuwać wszelkie porażone pędy. Ważne jest, aby nie bagatelizować nawet niewielkich ognisk infekcji, gdyż choroba łatwo się rozprzestrzenia.

Mączniak prawdziwy jabłoni – zwalczanie

Ochrona sadu przed mączniakiem jabłoni obejmuje przede wszystkim działania prewencyjne. Zwalczanie choroby od wczesnych faz rozwojowych umożliwia zachowanie wielkości i jakości plonu.

W przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości należy rozpocząć zwalczanie z użyciem fungicydów. W skutecznej walce z mączniakiem jabłoni ważna jest konsekwencja w działaniu, gdyż pojedynczy zabieg grzybobójczy może nie być wystarczający.

Skuteczne środki na mączniaka jabłoni

Dostępne na rynku fungicydy na mączniaka jabłoni mogą zawierać substancje z grupy triazoli lub karboksyamidów. Ważne jest, aby stosować je zgodnie z etykietą.

Jakie uprawy atakuje mączniak prawdziwy jabłoni?

Mączniak jabłoni, jak nazwa wskazuje, atakuje głównie sady jabłoniowe.

Mączniak jabłoni – cykl rozwojowy

Mączniak prawdziwy jabłoni zimuje na pędach i pąkach, a już wiosną grzybnia zaczyna wytwarzać zarodniki konidialne. Przez cały sezon wegetacyjny zarodniki rozprzestrzeniają chorobę. Jeżeli porażone pędy nie zostaną usunięte wiosną – będą źródłem kolejnych infekcji.

Jakie są przyczyny rozwoju mączniaka na jabłoni?

Mączniak jabłoni rozwija się w latach suchych i upalnych podczas wzrostu wilgotności, a większą podatność gwarantują odmiany pozbawione odporności na tę chorobę. Brak odpowiedniego zwalczania również sprzyja wystąpieniu infekcji w kolejnych latach.

Jakie są skutki rozwoju mączniaka jabłoni?

Konsekwencją rozwoju mączniaka prawdziwego jabłoni jest obniżenie ilości i jakości plonów.

Top