Bodziszek [Geranium sp.]

Bylina z rodziny bodziszkowatych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub półcień. Doskonale radzi sobie na każdym podłożu, zarówno na glebach żyznych, jak również tych średnio urodzajnych i piaszczystych. Jest w stanie przetrwać okresy suszy, nie lubi terenów podmokłych i zalewanych.

Występowanie

Zajmuje różnorodne siedliska – od pól, łąk i lasów oraz brzegów cieków wodnych, aż po obszary górskie. Jest chwastem występującym m.in. na plantacjach roślin zbożowych, okopowych oraz pastewnych.

Opis rośliny

Liście bodziszka są pojedyncze, ogonkowe, często dłoniastosieczne, niekiedy całobrzegie lub z widocznymi klapkami pierzastosiecznymi. Liście odziomkowe ( liście wyrastające z modyfikacji łodygi-kłącza) najczęściej skupione są w rozetę, pokazują się wczesną wiosną i utrzymują się przez cały sezon wegetacyjny, niekiedy skrętoległe, posiadające przylistki. Często jesienią przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo lub rdzawo. Kwiaty 5-krotne o średnicy od 2 do 5 cm, promieniste, czasami grzbieciste. Rzadko wyrastają pojedynczo. Tworzą kwiatostan wiechowaty, złożony. Mogą być różowe, czerwone, niebieskie, fioletowe lub białe. Kwitną od czerwca do połowy września. Działki kielicha wolne, wzajemnie nachodzące na siebie, w szczytowej części tępe, czasami długo zaostrzone. Płatki u nasady zwężone w tzw. paznokieć i owłosione. Pręciki w liczbie 10 tworzą się w dwóch nierównych okółkach, wszystkie płodne. Nitki pręcików najczęściej u nasady zwykle rozszerzone oraz owłosione. Miodniki ułożone międzylegle do płatków. Zalążnia 5-komorowa, w każdej komorze dwa zalążki. Słupek na szczycie 5-dzielny. Owoc w formie rozłupni, która pęka na 5 jednonasiennycch rozłupek. Posiadają one specjalne haczyki, przy pomocy których mogą przyczepiać się do zwierząt.

Niezwalczany rozrasta się bardzo szybko i w niedługim czasie może stanowić poważną konkurencję dla roślin uprawnych. Może osłabiać ich wzrost i rozwój oraz zanieczyszczać plon m.in. w przypadku lucerny oraz koniczyny uprawianych na nasiona.

Top