Fiołek polny [Viola arvensis]
Fiołek polny – charakterystyka
Fiołek polny, nazywany również bratkiem polnym, to jednoroczny, ozimy lub jary chwast kiełkujący przez cały rok. Chwast ten stanowi ogromne zagrożenie dla upraw ze względu na masowe wschody i silną konkurencję. Fiołek polny jest także odporny na niskie temperatury, co potęguje zagrożenie.
Jak rozpoznać fiołka polnego?
Fiołek polny to chwast dorastający do ok. 35 cm wysokości. Wyróżniają go szeroko łopatkowate liścienie, z krótkim ogonkiem i wciętym końcem. Liście są nieregularnie karbowane na brzegach, przy czym dolne są okrągławe lub jajowato-lancetowate, mają długie ogonki i pierzastodzielne przylistki. Kwiaty fiołka polnego mają 5 płatków i są w kolorze białym z żółtym środkiem, czasem widoczne są również odcienie fioletu. Na roślinie rozwija się do 2500 gruszkowatych, żółtych nasion.
Jak wygląda fiołek polny?
Fiołek polny ma wzniesioną łodygę, która może być pojedyncza lub silnie rozgałęziona. Liście są jajowate, z widocznymi przylistkami. Kwiaty są pojedyncze, białe z żółtym środkiem.
Okres i miejsce występowania fiołka polnego
Fiołek polny może rozwijać się na zarówno na glebach lekkich, jak i ciężkich, niezależnie od pH. Kiełkuje przez cały rok, przy czym największa intensywność przypada na jesień
Kiedy może się pojawić fiołek polny?
Optymalna temperatura do wzrostu fiołka polnego wynosi 13°C. Mimo to chwast może kiełkować przez cały rok, nawet w niskich temperaturach (2–3°C).
Fiołek polny – szkodliwość
Fiołek polny może stanowić problem w początkowych fazach rozwoju roślin uprawnych. Jego obecność w ilości od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk na metr kwadratowy może obniżyć plon nawet o 40%. Fiołek polny szybko się rozwija i konkuruje ze zbożami o minerały, wodę i światło, co może wpłynąć negatywnie na ich rozwój.
Fiołek polny – zapobieganie
Aby zapobiec rozwojowi fiołka polnego w uprawach, zwalczanie należy rozpocząć jeszcze jesienią, gdy intensywnie kiełkuje. Wczesne i dokładne opryskiwanie pola herbicydami może przyczynić się do ograniczenia jego występowania.
Fiołek polny – zwalczanie
Fiołek polny jest chwastem ciężkim do zwalczenia, ponieważ jest dość odporny na działanie herbicydów. Dlatego ważne, by stosować substancje aktywne naprzemiennie i wybierać sprawdzone produkty.
Skuteczne środki na fiołka polnego
Ze względu na łatwe nabywanie odporności na środki chwastobójcze przez fiołka polnego i szerokie rozpowszechnienie wśród upraw, na rynku istnieje wiele produktów o zróżnicowanych składach. Skuteczne herbicydy na fiołka polnego często zawierają substancje z grupy dinitroanilin, diazyny czy też triazolopirymidyny.
Jakie uprawy atakuje fiołek polny?
Fiołek polny może atakować różne uprawy, takie jak zboża ozime, rośliny strączkowe, ziemniaki i kukurydza. Fiołek polny w rzepaku również nie jest rzadkim widokiem.
Fiołek polny – cykl rozwojowy
Jako jednoroczny chwast, fiołek polny ma krótki cykl rozwojowy. Kiełkuje przez cały rok, szczególnie intensywnie jesienią. Kwitnie od kwietnia do października.
Jakie są przyczyny występowania fiołka polnego?
Fiołek polny nie jest wymagającą rośliną i może rosnąć niemal wszędzie, dlatego nie muszą wystąpić zaniedbania, aby się pojawił.
Jakie są skutki występowania fiołka polnego?
Obecność fiołka polnego może prowadzić do znacznego obniżenia jakości i ilości plonu roślin uprawnych poprzez konkurowanie o minerały, wodę i światło. Prowadzi to do zahamowania prawidłowego wzrostu i rozwoju upraw.