Przytulia czepna [Galium aparine]
Przytulia czepna – charakterystyka
Przytulia czepna to chwast jednoroczny, jary lub ozimy z rodziny marzanowatych. Chwast porośnięty jest haczykowatymi włoskami, za pomocą których czepia się innych roślin. Może dorastać nawet do 1,5 m, konkurując z roślinami uprawnymi o światło i składniki pokarmowe.
Jak rozpoznać przytulię czepną?
Przytulia czepna ma mięsiste, jędrne i owalnie wydłużone liścienie z ogonkiem i wcięciem na końcu nerwu głównego. Liście właściwe są lancetowate, dość miękkie i siedzące okółkowato, zazwyczaj po 6–9 w węzłach łodygi. Ich wierzchnia strona jest pokryta haczykowatą szczeciną. Kwiaty przytulii czepnej są białe i tworzą wielokwiatowe, baldachowate kwiatostany, które są znacznie dłuższe od liści. Nasiona chwasta mają około 5 mm, są kuliste i pokryte zakrzywionymi włoskami.
Jak wygląda przytulia czepna?
Przytulia czepna wyróżnia się ciemnozielonymi, mięsistymi, wydłużonymi liściami, które pokryte są haczykowatymi włoskami. Ma białe kwiaty wyrastające w kątach okółków liściowych. Rozłupnia przytulii czepnej rozpada się na 2 rozłupki z haczykami.
Okres i miejsce występowania przytulii czepnej
Przytulia czepna preferuje gleby próchnicze, gliniaste i ilaste o dobrej wilgotności i miąższości. Przy odpowiedniej ilości składników pokarmowych może wyrosnąć wszędzie.
Kiedy może się pojawić przytulia czepna?
Przytulia czepna kiełkuje od jesieni do wiosny – nie wschodzi w miesiącach letnich.
Przytulia czepna – szkodliwość
Szkodliwość przytulii czepnej polega na czepianiu się innych roślin za pomocą haczykowatych włosków. Jest to znaczne utrudnienie przy zbiorach, a u zbóż powoduje wyleganie. Próg szkodliwości wynosi 2–5 sztuk/m².
Zwalczanie przytulii czepnej
Przytulia czepna to groźny chwast, którego rozwój może doprowadzić do znacznego spadku plonów. Dorosłe rośliny są mniej podatne na herbicydy, dlatego należy je zwalczać jak najszybciej. W przypadku uprawy zbóż ozimych oprysk należy wykonać jeszcze jesienią – przedwschodowo lub tuż po wschodach.
Skuteczne środki do zwalczania przytulii czepnej
W zwalczaniu przytulii czepnej stosuje się najczęściej herbicydy zawierające takie substancje jak dinitroaniliny, kwasy chinolinokarboksylowe czy diazyny.
Jakie uprawy zasiedla przytulia czepna?
Przytulia czepna pojawia się głównie w uprawach zbóż, rzepaku, buraków, roślin strączkowych, ziemniaków i częściowo kukurydzy.
Przytulia czepna – cykl rozwojowy
Przytulia czepna kwitnie od czerwca do sierpnia. Jedna roślina wytwarza około 300–400 nasion wyposażonych w haczyki, które czepiają się ubrań czy sierści zwierząt, co znacznie ułatwia rozprzestrzenianie. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania na 7–8 lat.
Jakie są przyczyny występowania przytulii czepnej?
Przytulia czepna pojawia się tam, gdzie stanowiska zasobne w składniki pokarmowe. Kluczowa jest szybka reakcja, która pozwala na pozbycie się chwasta, zanim wyrządzi szkody w uprawie.
Jakie są skutki rozwoju przytulii czepnej?
Przytulia czepia się innych roślin, obniżając jakość zebranych plonów oraz może powodować wyleganie zbóż.