Skrytek polny [Aphanes arvensis]








Chwast jednoroczny, jary należący do rodziny różowatych. Preferuje stanowiska piaszczyste, mniej gliniaste o odczynie bardzo kwaśnym, bezwapienne i ubogie w składniki pokarmowe.
Występowanie
Spotykany jest na polach uprawnych, w szczególności w zbożach ozimych. Może pojawiać się również na nieużytkach oraz na przydrożach. Dość pospolicie występuje na zachodzie, północy oraz na południu kraju. Rzadziej spotyka się go w Polsce centralnej i wschodniej.
Opis rośliny
Skrytek polny jest samopylny, kwitnie od maja do września. Łodyga dorasta do wysokości 5-15 cm, niekiedy do 30 cm. Jest cienka, leżąca lub wzniesiona i rozgałęziona, barwy szarozielonej. Liście są najczęściej jasnozielone, dorastające do 5 cm długości i 6 mm szerokości – dłoniastodzielne z klinowatą nasadą, która przechodzi w krótki (1-3 mm długości) ogonek. Brzegi liści są ząbkowane i orzęsione, koloru szarozielonego. Przylistki są palczastowcinane z trójkątnie podługowatymi odcinkami. Kwiaty skrytka polnego wyrastają w kątach liści. Są drobne o długości do 1,2 mm i średnicy do 2 mm, koloru zielonego. Dzwonkowaty kielich oraz kieliszek są 4-działkowe, przy czym działki kielicha są 4 razy dłuższe od kielicha. Każdy kwiat ma jeden słupek i jeden pręcik. Kwiaty nie posiadają korony. Owoce w kształcie drobnego orzecha o gruszkowatym kształcie osiągają długość do 1,8 mm i ukryte są w kielichu.
Liścienie siewki są najczęściej okrągłe i zielone. Wyrastają na cienkich ogonkach. Łodyżka podliścieniowa jest naga i krótka, początkowo barwy jasnofioletowej. Tworzące się skrętoległe liście tworzą charakterystyczną rozetę. Pierwszy z liści jest 3-dzielny.