Tasznik pospolity [Capsella bursa-pastoris]

Charakterystyka tasznika pospolitego

Tasznik pospolity należy do chwastów dwuliściennych, dwuletnich, rzadziej jednorocznych. Należy do rodziny kapustowatych. Kiełkuje prawie przez cały rok. Charakteryzuje się wrzecionowatymi korzeniami. Występuje prawie na wszystkich glebach, zwłaszcza bogatych w azot. Bardzo dobrze rozwija się na przewiewnych, nieco próchnicznych gliniastych i piaszczystych podłożach.

Efekty występowania tasznika pospolitego w uprawach

Występowanie tasznika pospolitego w uprawach wpływa na plonowanie roślin uprawnych. Powoduje obniżenie zarówno jakości, jak i wysokości plonów. Chwast konkuruje z roślinami uprawnymi o światło, wodę, składniki pokarmowe oraz przestrzeń do wzrostu i rozwoju.

Jego występowanie ma wpływ na wzrost kosztów produkcji rolniczej ze względu na konieczność stosowania skutecznych herbicydów dedykowanych do skutecznej ochrony upraw.

Jak rozpoznać tasznik pospolity?

Tasznik pospolity jest popularnym chwastem dwuliściennym. Jego liścienie są bardzo małe i posiadają jedynie 2-3 mm długości. Charakteryzują się okrągłym, podługowato-owalnym kształtem. Ich cechą charakterystyczną jest krótki ogonek.

Dolne liście właściwe tasznika pospolitego posiadają ogonki tworzące rozetę. Przyjmują formę od niepodzielnej do zatokowo ząbkowanej lub pierzastodzielnej.

Tasznik Pospolity posiada mało liści łodygowych (górnych). Są one niepodzielne, całobrzegie lub ząbkowane, obejmujące łodygę szerokim uszkiem.

Wygląd tasznika pospolitego

Tasznik pospolity jest bardzo zmienną, wielopostaciową rośliną należącą do rodziny kapustowatych.

Kwiaty rośliny są gęsto umieszczone na odstających ogonkach. Płatki korony są białe, odwrotnie jajowate, kielich górujący. Łuszczyny tasznika pospolitego są podługowate, sercowato-trójkątne, na wierzchołku lekko zaokrąglone.

Na roślinie występuje około 2000 do 4000 nasion, jasnobrązowych, prawie gładkich.

Gdzie i kiedy występuje tasznik pospolity?  

Tasznik pospolity to popularny chwast występujący w wielu uprawach rolniczych. Kwitnie zarówno jesienią, jak i wiosną, aż do wczesnego lata.

Nasiona tasznika pospolitego utrzymują w glebie wiele lat zdolność kiełkowania (16-35 lat). Występowanie tasznika pospolitego jest uzależnione od warunków klimatycznych oraz rodzaju gleb.

Kiedy może się pojawić tasznik pospolity?

Tasznik pospolity w uprawach rolniczych może występować prawie przez cały rok. Intensywność jego występowania jest uzależniona głównie od warunków pogodowych, rodzaju gleb czy też ich zasobności w azot. W zależności od środowiska tasznik pospolity może kwitnąć już jesienią, aż do wczesnego lata.

Tasznik pospolity – szkodliwość i wpływ na uprawy

Tasznik pospolity jako popularny chwast, skutecznie konkuruje z roślinami uprawnymi o składniki odżywcze, dostęp do światła oraz wodę. Jego występowanie w uprawach rolniczych może znacząco wpływać na obniżenie wielkości i jakości plonów. Nasiona tasznika pospolitego mogą przetrwać w glebie nawet przez kilka lat. Jego szkodliwość dla upraw rolniczych polega również na zdolności do wydania od 2 do 4 pokoleń w ciągu jednego sezonu. Tasznik pospolity intensywnie absorbuje z gleby azot, tym samym ogranicza jego pobieranie przez rośliny uprawne.

Jak zapobiegać rozwojowi tasznika pospolitego w uprawach?

Zapobieganie obecności tasznika pospolitego w uprawach rolniczych polega na stosowaniu odpowiednich środków ochrony roślin z grupy herbicydów.

Ważne, aby preparaty herbicydowe były stosowane we właściwych dawkach i odpowiednich fazach rozwojowych roślin uprawnych.

Skuteczne herbicydy do zwalczania tasznika pospolitego

Skuteczne herbicydy dedykowane do zwalczania tasznika pospolitego w uprawach rolniczych to: Biathlon® 4D, Basagran® 480 SL, Kezuro®, Corum® 502,4 SL.

Ważne jest, aby preparaty chemiczne były stosowane zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi w etykiecie preparatu chemicznego.

W jakich uprawach występuje tasznik pospolity?

Tasznik pospolity to chwast dwuliścienny z rodziny kapustowatych, który bardzo często występuje w różnych uprawach takich roślin.

Najczęsciej z tasznikiem pospolitym mamy do czynienia w uprawach rzepaku ozimego, zbóż, roślin strączkowych, kukurydzy, buraków cukrowych czy ziemniaków.

Przyczyny rozwoju tasznika pospolitego?

Tasznik pospolity bardzo dobrze rozwija się w sprzyjających warunkach klimatycznych i glebowych. Szczególnie szybko wzrasta na glebach przewiewnych i glebach zasobnych w azot.

Tasznik pospolity lubi również gleby piaszczyste, nieco próchniczne, gliniaste. Nasiona tasznika pospolitego kiełkują już w temperaturze 2-5°C. Potrafią przetrwać w glebie nawet kilka lat.

Skutki występowania tasznika pospolitego?

Oprócz obniżenia wysokości i jakości plonu rośliny uprawnej, występowanie tasznika pospolitego może znacząco wpływać na wzrost kosztów produkcji rolniczej w związku z koniecznością zastosowania odpowiednich środków ochrony roślin z grupy herbicydów.

Ten pospolity chwast jest także żywicielem pośrednim dla niektórych popularnych szkodników. Należą do nich między innymi mszyce i mączniaki. Powoduje to dodatkowe straty w plonach oraz konieczność zastosowania dodatkowej ochrony roślin uprawnych za pomocą preparatów z grupy insektycydów.

Bibliografia

  • Krzesniak, L. M. (2011). Tasznik pospolity (Capsella bursa pastoris). Echa Leśne, (07).
  • Koniuszy, E. (2004). Tasznik pospolity [Capsella bursa pastoris L.]. Aura, (06 Ziola a Zdrowie nr 81).
  • Kozub, A., Wagner, D., Studzińska-Sroka, E., & Bylka, W. (2012). Tasznik–pospolity chwast i mało znana roślina lecznicza. Postępy Fitoterapii, 4, 250-253.
  • Barbas, P. (2015). Ochrona plantacji ziemniaka przed zachwaszczeniem. Ziemniak Polski, 25(1).
  • Weber, A., & Hryńczuk, B. (2005). Wpływ sposobu uprawy roli i przedplonu na zachwaszczenie pszenicy ozimej. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio E. Agricultura, 60, 93-102.
  • Płaza, A. (2007). Wpływ nawożenia międzyplonami i słomą jęczmienia jarego na plonowanie i opłacalność uprawy ziemniaka jadalnego. Agronomy Science, 62(1), 123-130.
  • Paradowski, J. (2009). Rzepak bez chwastow. Agrotechnika. Poradnik Rolnika, (07), 19-22.

Top