Strąkowiec bobowy [Bruchus rufimanus]
Występowanie i znaczenie
Szerokie rozpowszechnienie w głównych rejonach uprawy bobu i bobiku. Skutkiem żerowania szkodnika na plantacjach bobu jest spadek wielkości plonu oraz jego jakości (nie nadaje się do konsumpcji). Zagrożenie może stanowić również podczas składowania nasion w przechowalniach. Największe szkody na plantacjach wyrządzają larwy. W wyniku żerowania larw obniża się zdolność kiełkowania nasion nawet o 40%.
Okres wykrywania
Dorosłe osobniki wiosną przelatują z przechowalni na plantacje bobu, a około 60% z naturalnych kryjówek gdzie zimowały. Najliczniejszy ich pojaw odnotowuje się zwykle pod koniec czerwca.
Opis szkodnika
Strąkowiec bobowy to chrząszcz z rodziny stonkowatych. Jest szkodnikiem owalnego kształtu, który dorasta do 4 mm długości. Wyróżniają go pokrywy skrzydłowe koloru czarnoszarego z widocznymi białymi plamkami oraz włoskami. Zagraża uprawom bobu zwłaszcza wczesnym latem – wtedy bowiem intensywnie się rozmnaża. Samice składają jaja na młodych strąkach bobu (najczęściej w lipcu), z kolei grube i białe larwy o ciele zakrzywionym w podkówki wgryzają się do nasion, gdzie ulegają przepoczwarczeniu. Objawem obecności szkodnika w nasionach są tzw. „okienka”.
Szkodniki bardzo często opuszczają swoje siedliska dopiero w przechowalni, a początkowo zajęte przez nie strąki wyglądają zdrowo i zbierane są z pola jako plon wysokiej jakości. Postacie dorosłe szkodnika spotkać można na przełomie sierpnia i września. W sezonie występuje jedno pokolenie szkodnika.
Wzmożone występowanie
- pozostawione na polu resztki roślinne,
- stosowanie niezaprawionego materiału siewnego,
- zbyt późny termin siewu,
- niewłaściwy płodozmian.
Agrotechniczne działania zapobiegawcze
- lustracje pod kątem obecności szkodnika prowadzone od wschodów roślin,
- właściwy płodozmian – unikanie uprawy motylkowatych po sobie,
- zabiegi agrotechniczne, których celem jest niszczenie resztek roślinnych – podorywka, orka głęboka,
- zaprawiony i zdrowy materiał siewny,
- możliwie wczesny siew nasion,
- wczesny zbiór,
- zachowanie izolacji przestrzennej od innych upraw roślin motylkowatych.