Architekci zysków w rzepaku cz. I – podcast #41

Przedwiośnie to dobry moment, aby zaplanować, co możemy zastosować do ochrony fungicydowej rzepaku ozimego. Jak wiadomo oprócz zwalczania chorób, ważna jest również regulacja pokroju łanu. Nasuwa się zatem pytanie – jakie środki ochrony roślin wybrać wiosną, aby zadbać o uprawy rzepaku?

Rzepak ozimy jest jedną z bardziej wymagających roślin pod kątem uprawy i technologii ochrony i często nie wybacza błędów, które skutkują znaczącą utratą plonu. Z Crop Managerem Pawłem Bilińskim porozmawiamy o nowościach, jakie pojawiły się w ofercie firmy BASF oraz jak pozwalają one maksymalizować zyski w uprawie rzepaku.

Nowości w ochronie fungicydowej rzepaku

Sezon 2024 jest dla nas wyjątkowy, ponieważ jako firma wprowadzamy na rynek aż cztery nowe produkty, z czego dwa dedykowane właśnie ochronie fungicydowej rzepaku, które mamy nadzieję, pomogą w zaprojektowaniu zysków naszych klientów. – informuje Paweł Biliński.

Firma BASF od wielu lat buduje swoje portfolio produktowe, tak aby zapewnić kompleksową ochronę upraw od momentu siewu do aż zbioru.

Dwa najnowsze preparaty, których nasi klienci będą mogli użyć już w tym sezonie to Architect®, najnowszy fungicyd z funkcją regulatora wzrostu oraz Pictor® Revy do ochrony rzepaku w okresie kwitnienia. – dodaje ekspert.

Architect® – fungicydowa ochrona rzepaku jesienią i wiosną

Fungicyd z funkcją regulatora wzrostu Architect® to kompleksowe rozwiązanie, ponieważ można go stosować zarówno jesienią, jak i wiosną. Zawiera aż trzy substancje czynne – piraklostrobinę, chlorek mepikwatu oraz proheksadion wapnia.

Dzięki takiemu połączeniu skutecznie zwalcza on najgroźniejsze choroby rzepaku (sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy) oraz hamuje nadmierny wzrost pędu głównego.

Zalety preparatu Architect®

Mogę wymienić kilka cech pozwalających na stwierdzenie, że jest to produkt, który znajdzie uznanie w oczach odbiorców. Po pierwsze wykazuje się bardzo wysoką skutecznością w kontroli chorób grzybowych, w tym najgroźniejszej suchej zgnilizny kapustnych, jednocześnie świetnie regulując pokrój roślin. W okresie wiosennym, który przed nami, ma to szczególne znaczenie w prawidłowym kształtowaniu pokroju rośliny, zahamowaniu nadmiernie szybkiego wzrostu pędu głównego, dzięki czemu pędy boczne, które w znaczącej części stanowią o wysokości plonu, mają szansę na prawidłowy rozwój. – tłumaczy ekspert.

Ponadto ekspert dodaje – Architect® jako produkt 3 w 1, poza działaniem stricte fungicydowym oraz regulacyjnym, pozytywnie wpływa na fizjologię roślin. Co w połączeniu z silniejszą rozbudową systemu korzeniowego znacząco zwiększa ich odporność na warunki stresowe, takie jak choćby okresowe niedobory wody. Zastosowany w pierwszym zabiegu wiosną pozwala na wyrównanie łanu, zwiększenie ilości rozgałęzień oraz łuszczyn, a w całej technologii z Pictorem® Revy, stosowanym w okresie kwitnienia gwarantuje równomierne dojrzewanie rzepaku.

Jakie inne korzyści niesie za sobą stosowanie środka Architect®?

Architect® to nie tylko zdrowy i wyrównany łan, tak jak już wcześniej wspomniałem, większa ilość rozgałęzień oraz ograniczenie dominacji pędu głównego. To także równomierne dojrzewanie oraz wyraźnie niższy pokrój całego łanu, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności podczas zbioru, oraz mniejsze straty podczas omłotu. – dodaje na koniec ekspert.

Podsumowując, dzięki zastosowaniu nowych preparatów od BASF zyskujemy wysokie i zdrowe plony. Ponadto zyski w gospodarstwie to nie tylko wysokość plonów, ale również oszczędności podczas prac polowych.

Warto również dodać, że na klientów będących uczestnikami programu lojalnościowego BeneFito czeka w tym sezonie sporo rabatów czy nagród za zakupy nowych rozwiązań od BASF.

Top