Maksymalizacja plonów dzięki skracaniu zbóż – podcast #37

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się okres natężonych prac w gospodarstwach, a tym samym wszelkich zabiegów środkami ochrony roślin. Warto zatem odpowiednio się do nich przygotować, aby prawidłowo zadbać o rozwój upraw.

Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny szacunkowa powierzchnia zbóż w 2021 r. wynosiła około 7,5 miliona ha. Jednym z zabiegów, który pozwala maksymalizować wysokość i jakość plonów zbóż, jest tak zwany zabieg skracania. O tym, dlaczego jest on tak istotny i jak prawidłowo go wykonać opowie nam Rafałe Maras – Crop Managerem firmy BASF.

Jakie korzyści daje nam zabieg regulacji wzrostu zbóż?

Podstawowym celem skracania zbóż jest zapobieganie ich wylegania. Jednakże to nie jedyny cel, dla którego wykonujemy ten zabieg. – Pierwszym z nich, takim najbardziej widocznym, jest skrócenie źdźbła, a co się z tym wiąże – lepsze zarządzanie energią. To znaczy, mniej składników pokarmowych jest wykorzystywanych na budowę części zielonej. W tym przypadku źdźbła. Natomiast więcej tej energii jest skierowanej w kierunku wypełnienia ziarna. Kolejnym takim istotnym celem jest również pogrubienie tego źdźbła i skrócenie odległości między poszczególnymi międzywęźlami, czyli właściwie skrócenie poszczególnych międzywęźli – mówi ekspert.

Co wpływa na skuteczność zabiegu skracania zbóż?

Jak informuje nas ekspert – Na skuteczność regulacji wzrostu ma wiele czynników, z których najważniejsze to chociażby wysokość odmiany i jej odporność na wyleganie, ale również gęstość i termin siewu. Kluczowe znaczenie ma również nawożenie azotowe, co szczególnie w tym roku w przypadku wysokich cen nawozów, musi być brane pod uwagę. […] Ważne znacznie mają również warunki w okresie okołozabiegowym. Mam tutaj na myśli zarówno temperatury, jak i nasłonecznienie, bo to też będzie miało kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o skuteczność produktu. Innymi istotnymi czynnikami są nawodnienie gleby oraz produkt, jaki planujemy zastosować w zabiegu regulacji zbóż.

Wybór dobrego regulatora wzrostu kluczem do sukcesu

Wybierając preparat do zabiegu skracania zbóż, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. – Po pierwsze na sposób działania substancji czynnych, na to jakie produkt ma substancje czynne, jaki mają one sposób działania. Również warto zwrócić uwagę na temperatury skutecznego działania produktów, właściwie zakres temperatur, w których produkt działa skutecznie – radzi ekspert.

Oprócz powyższych aspektów warto również sprawdzić, czy substancje czynne zawarte w preparacie nie wymagają słonecznej pogody. – Zwykle większość regulatorów wzrostu, które są obecne na rynku, działa lepiej przy operacji słońca, czyli kiedy pogoda jest słoneczna. Także warto zwrócić uwagę na długości działania produktu oraz na własne doświadczenia – dodaje ekspert.

Medax® Max – regulator wzrostu do zadań specjalnych

W ofercie firmy BASF dostępny jest preparat Medax® Max, który zawiera unikalne połączenie dwóch substancji czynnych – proheksadionu wapnia i trineksapaku etylu. – Jedna z tych substancji odpowiada za długości działania tego regulatora. Druga z kolei odpowiada za jego natychmiastowość działania, tzn. za to, żeby działał tuż po aplikacji, dodatkowo będąc skuteczną również w niskich temperaturach, a także przy braku nasłonecznienia. To wszystko powoduje, że Medax® Max ma bardzo dobry profil, który zapewnia elastyczność, bezpieczeństwo i pewność efektu – informuje ekspert.

Medax® Max dzięki swej unikalnej, stałej formulacji jest wysoce odporny na zmywanie. Dodatkowo produkt ten cechuje szerokie okno aplikacji. Można go stosować od fazy BBCH 29 aż do fazy BBCH 49, w temperaturze już od 5 °C, niezależnie od warunków pogodowych. – Ostatnia cecha to bardzo szeroka rejestracja Medaxu® Max, dlatego że ten produkt ma rejestrację we wszystkich zbożach ozimych i jarych, dając dużą dowolność rolnikom, którzy wybierają ten produkt – dodaje na koniec ekspert.

Top