Wybór fungicydu na zabieg T2 – podcast #28

Zdrowe liście flagowe i podflagowe pełnią fundamentalną funkcję plonotwórczą. W przypadku pszenicy mogą opowiadać za parędziesiąt procent plonu. Są jednak narażone na liczne choroby liści zbóż. Prowadzą one do olbrzymich strat. Jak z nimi walczyć?

Rola górnych liści wcale nie jest przeceniona. Trzeba naprawdę bardzo dbać o to, żeby te liście były zdrowe, w jak najlepszej kondycji, ponieważ aż w 80% odpowiadają za budowę plonu. Ważne, żeby ta masa zielona była jak najdłużej zdrowa. W końcu asymiluje światło, które jest potrzebne do budowania jak najwyższego plonu. Niemniej przy tak dużej masie zielonej, wiadomo, że ta powierzchnia też jest chętnie atakowana przez patogeny.

Jakie są najważniejsze choroby liści zbóż?

Z dużą łatwością rozwijają się takie choroby jak: septorioza paskowana liści, rdza żółta, rdza brunatna, DTRK. Ze względu na to zagrożenie trzeba zawczasu myśleć o tym, żeby wykonywać odpowiednie zabiegi w okresie liścia podflagowego, flagowego. To niezwykle ważne, by chronić uprawy w tym okresie, ponieważ oprócz tego, że ta masa zielona będzie zniszczona, to również bardzo blisko jest od liścia flagowego już do wychodzącego kłosa. – Nieprzytrzymany patogen na liściu flagowym również bardzo łatwo dostanie nam się na kłos i to również będzie sprzyjało niszczeniu nie tylko wysokości tego plonu, ale jego jakości – mówi dr Jarosław Nadziak, Crop Manager, BASF Polska.

Choroby liści zbóż w sezonie 2019/2020

Biorąc pod uwagę, że mieliśmy okres długiej, ciepłej jesieni i zimy bez niskich temperatur, możliwe, że jeżeli fungicyd nie będzie dobrany z bardzo szerokim spectrum i w tym pierwszym okresie te patogeny nie będą zatrzymane, wówczas na pewno nasilenie chorób podczas fazy liścia podflagowego i flagowego będzie bardzo mocne. – Ważne jest, żeby wykonać bardzo dobry pierwszy zabieg, żeby ten drugi zabieg potem już nie musiał być tak zwanym cudem. Jeżeli tego pierwszego nie zrobimy dobrze, to w tym drugim już naprawdę ciężko będzie zatrzymać te patogeny – mówi nasz ekspert. W doborze dobrego fungicydu, zarówno do pierwszych zabiegów, jak i drugich czy trzecich zabiegów, na plantacjach zbóż musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, żeby produkt był skuteczny i bardzo dobrze działał na te choroby liści zbóż, które atakują w danym okresie. Po drugie, to szerokie spectrum działania – aby produkt działał na kilka chorób, a na pewno na te kilka, które są najważniejsze w tym okresie. Po trzecie, formulacja to jest na pewno rzecz nie do przecenienia. – Ważne, żeby ten produkt bardzo dobrze i szybko wnikał do wnętrza liścia. Ważne też, żeby był odporny na zmywanie – mówi dr Jarosław Nadziak, Crop Manager, BASF Polska

Top