Jak chronić zboża przed chorobami już od siewu? – podcast #35
Aby uzyskać wysokie i zdrowe plony zbóż, musimy o nie zadbać od samego początku. Niezmiernie ważnym elementem jest dobór zaprawy, dzięki której rośliny będą zabezpieczone od samego kiełkowania, ale nie tylko. Posłuchaj, jak skutecznie chronić zboża już od siewu.
Nasiona zbóż zaprawiamy przed siewem w celu ochrony przed chorobami grzybowymi pochodzącymi bezpośrednio z gleby. Na rynku jest dostępnych sporo zapraw chroniących zboża w ten sposób. Ale czy istnieje zaprawa, która może dać nam coś jeszcze? Jakimi cechami powinna wyróżniać się dobra zaprawa, zważywszy na fakt, że w ostatnich latach coraz częściej konieczny jest jesienny zabieg fungicydowy? Na te pytania odpowiada ekspert, Rafał Maras, Crop Manager BASF.
Zaprawianie zbóż przed siewem
Jak mówi ekspert, dobra zaprawa fungicydowa powinna charakteryzować się przede wszystkim kontrolą patogenów odnasiennych i odglebowych. To jest podstawowe zadanie zapraw nasiennych.
– Oprócz standardowych zapraw nasiennych, które są obecne na rynku, mamy również dostępną zaprawę nasienną o sile fungicydu nalistnego. Mam tutaj na myśli Systivę, która pomimo tego, że jest zaprawą nasienną i tak jest nanoszona, mam na myśli nanoszona na ziarniaki, to jednak jej działanie bliższe jest fungicydowi, który zwalcza patogeny nalistne, takie jak mączniak prawdziwy, plamistość siatkowa, rynchosporioza zbóż czy septorioza paskowana liści.
Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi
Systiva kontroluje patogeny takie jak: mączniak prawdziwy, septorioza paskowana liści, rynchosporioza czy plamistość siatkowa, dając właścicielom gospodarstw spokój już od momentu siewu, że plantacja będzie zdrowa w tym newralgicznym okresie. W ostatnich latach mamy do czynienia z jesienią, która trwa długo, jest ciepła i stwarza idealne warunki do rozwoju patogenów. – W przypadku plantacji, które są zaprawione za pomocą Systivy, tego problemu nie mamy. Mało tego, Systiva dzięki swojemu wydłużonemu działaniu potrafi zredukować konieczność wykonania zabiegu czyszczącego, czy to jesienią w przypadku jęczmienia ozimego najczęściej, czy nawet wiosną w przypadku pszenicy ozimej, dając z jednej strony wyższy plon, a z drugiej strony umożliwiając przesunięcie zabiegu T1, delikatne opóźnienie go, co tak naprawdę przynosi wymierne korzyści finansowe – mówi ekspert.
Jakie jeszcze korzyści daje zaprawa do nasion?
Systiva zwiększa krzewistość roślin. To jest bardzo ciekawy element, który można wykorzystać w codziennej produkcji. Jak wspomina ekspert, w roku 2020 BASF zrobił doświadczenie w kilku lokalizacjach, niezależnych instytutach w kraju. – To doświadczenie polegało na tym, że wysiano rośliny w 100% normy wysiewu. Przyjmijmy dla uproszczenia, że to było w okolicach 200 kg. To poletko było zaprawione standardową zaprawą nasienną. Natomiast jednocześnie, wykorzystując wzrost krzewistości dzięki Systivie zastosowano obniżoną o 15% normę wysiewu, czyli w tym przypadku 170 kg, dla uproszczenia. I to poletko było traktowane Systivą – mówi ekspert.
Jakie uzyskano wyniki?
Ekspert opisuje – Pomimo tego, że norma wysiewu była obniżona, to tak naprawdę ilość produktywnych źdźbeł kłosonośnych wiosną była na porównywalnym lub wyższym poziomie w przypadku zastosowania Systivy. Jest to rzecz, która jest szalenie istotna, dlatego że dzięki zastosowaniu Systivy możemy zredukować normy wysiewu, powodując, że łan jest na samym początku lepiej przewietrzony, rośliny mają wystarczająco dużo miejsca do tego, żeby się prawidłowo rozwijać, ilość produktywnych i silnych źdźbeł kłosonośnych na wiosnę jest taka sama lub większa jak w przypadku pełnej normy wysiewu, a dodatkowo mamy plantację chronioną przed patogenami, o których wspomniałem wcześniej. To jest rzecz, którą można wykorzystać w codziennej produkcji i przenieść ją na własne pola.
Oprócz korzyści w postaci zdrowych i mocnych roślin zaprawa do nasion, Systiva może nam przynieść jeszcze oszczędności. Zastosowanie jej pozwala na zmniejszenie normy wysiewu nawet o 15%, co przekłada się już na konkretne oszczędności finansowe. Na plantacjach z obniżoną normą wysiewu zbieramy wyższy plon, gdzie nie zredukowano obsady, ponieważ rośliny dobrze rozkrzewiły się i wytworzyły tyle samo kłosów.
Więcej informacji o produktach możecie znaleźć na stronie internetowej BASF Agro.