Zabieg T1 a fizjologia roślin – podcast #26
W poprzednich podcastach rozmawialiśmy o ochronie upraw przed chorobami podstawy źdźbła. Zabieg T1 ma tutaj fundamentalne znaczenie, a ponadto może przynieść dodatkowe korzyścidla fizjologii naszych roślin. Ten ważny temat przybliża dr Jarosław Nadziak, Crop Manager, BASF Polska.
Pierwszy zabieg fungicydowy w zbożach może mieć dodatkowe korzyści poza zapewnieniem ochrony przed chorobami. Czy zabieg T1 wpływa też na wigor oraz kondycję roślin?
Wpływ na fizjologię roślin poprzez zabiegi fungicydowe jest bardzo ważny zarówno w pierwszym terminie aplikacji, jak i w drugim terminie, czyli T2. W jednym i drugim terminie aplikacji ma trochę inne zadanie. ‒ Strobiluryny, w tym krezoksym metylowy obok działania fungicydowego, oddziałują również pozytywnie na roślinę, która znajdzie się w warunkach stresowych ‒ mówi dr Jarosław Nadziak, Crop Manager, BASF Polska.
Czy warunki stresowe występują tylko w późniejszych fazach rozwojowych?
Również wczesną wiosną możemy się spotkać chociażby z brakami wody, brakami dostępnych form azotu czy niskimi temperaturami. Takie warunki mogą wpływać na redukcję chociażby dodatkowych rozkrzewień czy źdźbeł. ‒ Mogą redukować również ilość pięterek w kłosie, który to już się rozwija na bardzo wczesnym etapie. Już na początku strzelania w źdźbło, a mianowicie przy pierwszym kolanku, można ten kłos wyseparować i zobaczyć w roślinie, ile ma potencjalnych pięterek i jaki potencjał jest w roślinie. Wówczas wpływ na fizjologię roślin, zabezpieczenie tego rozwijającego się kłoska ma istotny wpływ następnie na plon, który będzie spodziewany na danej plantacji zbóż ‒ mówi ekspert.
Jakie substancje czynne?
Warunki stresowe w czasie sezonu wegetacyjnego, takie jak brak wody, ograniczenia dostępnych form azotów czy niskie temperatury, na pewno ograniczają potencjał plonotwórczy roślin. Odpowiednie zastosowanie fungicydów, które zawierają substancje wpływające na fizjologię roślin, na pewno pomaga roślinom zdecydowanie lepiej się rozwijać. ‒ Strobiluryny, takie jak krezoksym metylu, które w połączeniu z chociażby boskalidem, tak jak to mamy w przypadku naszego rozwiązania Duet na Start, powodują eliminowanie tych czynników stresowych poprzez wpływ na chociażby redukcję poziomu hormonu starzenia etylenu czy wpływ na lepszą gospodarkę wodną w roślinie ‒ radzi ekspert.
Zawarte w środkach fungicydowych substancje czynne nie tylko chronią rośliny przed patogenami, ale okazują się one również wartościowe, jeśli chodzi o ograniczenie czynników stresowych. To na pewno duża, dodatkowa zaleta produktu, jakim jest Duet na Start.