Zwalczanie chwastów w zbożach jarych – podcast #12

Jak powinno wyglądać zwalczanie chwastów w zbożach jarych w kontekście problemu suszy i niedoborów wilgoci? Jak dostosować ochronę herbicydową do tych niesprzyjających warunków?

Przede wszystkim należy zwalczyć chwasty możliwie szybko. Z pewnością również w tym roku zetkniemy się problemem niedoborów wody, a kiełkujące chwasty, zabierają wodę roślinie uprawnej dodatkowo, pobierając ważne składniki pokarmowe. Dlatego użycie herbicydu nalistnego o szybkim działaniu pozwoli wyeliminować chwasty na tyle szybko, żeby zapewnić roślinie uprawnej dobry start.

Zwalczanie chwastów w zbożach jarych zabiegiem nalistnym

Dlaczego zastosowanie herbicydu w formie dolistnej jest odpowiednim sposobem na zwalczanie chwastów w zbożach jarych? Na początku należy zastanowić się, w jaki sposób kiełkują chwasty i w jaki sposób są zwalczane w zbożach jarych. Termin siewu zbóż jarych, w zależności od konkretnego gatunku i rejonu kraju, przypada zwykle na drugą połowę lutego. To się czasem zdarza w przypadku jęczmienia jarego na Dolnym Śląsku, poprzez marzec i początek kwietnia, jeżeli chodzi o inne gatunki zbóż. W drugim, a czasem w trzecim tygodniu po siewie, kiedy zboża zaczynają kiełkować, zaczyna się również presja chwastów. Gdy chwasty kiełkują, zabierają roślinie uprawnej wodę i składniki pokarmowe. Należy więc wybrać herbicyd o działaniu nalistnym, który szybko działa, żeby ograniczyć możliwość wzrostu chwastów. Najważniejszymi gatunkami chwastów w zbożach jarych są przede wszystkim chwasty dwuliścienne. Są to między innymi przytulia czepna, samosiewy rzepaku, chwasty rumianowate, maki, tobołki polne, taszniki, a również chaber bławatek. Szczególnie na nieco bardziej przepuszczalnych ziemiach. – Te wszystkie chwasty są zwalczane przez różne grupy chemiczne, stąd dobrym pomysłem jest wybranie herbicydu minimum dwuskładnikowego, który zapewni dobre zwalczanie szerokiego spektrum chwastów. To jest rzecz szalenie istotna – radzi Rafał Maras, Crop Manager, BASF Polska.

Jaki herbicyd do zwalczania chwastów w zbożach ozimych?

Drugą rzeczą, która dotyczy ochrony herbicydowej zbóż ozimych, to kwestia szerokiego okna aplikacji – szerokiej możliwości zastosowania tego herbicydu. To bardzo ważne, ponieważ nie zawsze mamy optymalne warunki do zabiegu. Wybierając herbicyd z szerokim oknem aplikacji, możemy dopasować termin zabiegu, żeby wykonać go wtedy, kiedy nam akurat to pasuje. – Odpowiedzią na te wyzwania, o których powiedziałem wcześniej, jest chociażby Biathlon 4D, który idealnie wpisuje się w tę strategię, o której wcześniej powiedziałem – radzi nasz rozmówca.

Podsumowując, zwalczanie chwastów w zbożach ozimych w warunkach suszy najlepszym rozwiązaniem będzie wcześnie zastosowany herbicyd nalistny. Najlepiej dwuskładnikowy, na przykład wspomniany Biathlon.

Top