Herbicydy doglebowe. Czym są i kiedy je stosować? Jak działają i w jakich uprawach ich używać?

Szybka eliminacja chwastów z uwagi na silną konkurencję z roślinami uprawnymi to jeden z fundamentów wysokich plonów. Czyste pole w momencie wschodów roślin zapewnią herbicydy doglebowe. Sprawdźmy zatem, na jakie rozwiązania warto postawić.

Oprysk doglebowy na chwasty – charakterystyka

Zastosowanie herbicydu doglebowego to często pierwszy z zabiegów herbicydowych. Umożliwia pozbycie się chwastów już na początku ich wzrostu, jako że oprysk doglebowy wykonywany jest jeszcze przed pojawieniem się rośliny uprawnej. Stosowanie przedwschodowe najczęściej ma miejsce przed siewem lub do kilku dni po nim. Substancje aktywne działające na dopiero kiełkujące chwasty umożliwiają doprowadzenie do ich zamierania, zanim w ogóle rozpoczną konkurować z rośliną uprawną. Dodatkowo herbicydy doglebowe cechują się selektywnością w stosunku do rośliny uprawnej. Wyjątkiem są tak zwane herbicydy doglebowe totalne, których nieodpowiednie stosowanie może spowodować ogromne straty.

Herbicydy doglebowe – stosowanie

Wyeliminowanie konkurencji chwastów w momencie rozpoczynania wzrostu roślin jest głównym determinantem w wyborze oprysku doglebowego. Wykonanie herbicydowego zabiegu doglebowego wymaga jednak odpowiednich warunków. Niezbędna do skutecznej ochrony doglebowej jest przede wszystkim właściwa wilgotność gleby – substancje czynne potrzebują w tym wypadku minimum 60% uwilgotnienia. W innych warunkach aktywność herbicydu doglebowego ulegnie zmniejszeniu, przez co efektywność oprysku chwastobójczego spadnie.

Pojawienie się opadów deszczu po zabiegu również może wpłynąć na spadek jego skuteczności. Substancje aktywne zostają bowiem przepłukane wodą opadową do niższych partii profilu glebowego – poza strefę kiełkowania chwastów. Dodatkowo istnieje wówczas ryzyko pobrania ich przez roślinę uprawną i pojawienia się efektu fitotoksyczności.

Herbicydy doglebowe w uprawie rzepaku

W technologii doglebowej w uprawie rzepaku jedną z najczęściej stosowanych substancji czynnych jest metazachlor. Jest on przeznaczony do aplikacji doglebowej oraz wczesnej powschodowej. Przenika do chwastów przez korzenie, hipokotyl i liścienie, prowadząc do zahamowania kiełkowania roślinności niepożądanej. Substancja ta może być wykorzystywana solo lub w mieszaninach.

W celu wzmocnienia działania oraz poszerzenia ochrony można wykorzystać mieszaniny metazachloru z takimi komponentami jak np. chinomerak, sięgając po Butisan® Star 416 SC.

Środek chwastobójczy Butisan® Star 416 SC stosuje się bezpośrednio po siewie lub 4 - 7 dni po siewie lub BBCH 12 - 18, w dawce 2,5 - 3,0 l/ha.

Jest to herbicyd o szerokim zakresie zwalczanych chwastów. Butisan® Star 416 SC zwalcza takie chwasty jak:

  • gwiazdnica pospolita,
  • jasnota purpurowa,
  • jasnota różowa,
  • komosa biała,
  • mak polny,
  • maruna bezwonna,
  • miotła zbożowa,
  • przetacznik bluszczykowy,
  • przetacznik perski,
  • przytulia czepna,
  • szarłat szorstki,
  • rumianek pospolity,
  • tasznik pospolity,
  • fiołek polny.

Oprysk doglebowy w ofercie BASF

Oferta BASF jest rozbudowana pod kątem rozwiązań doglebowych, jeśli chodzi o herbicydy do zastosowania w najważniejszych uprawach rolniczych. Oprócz rzepaku można w niej znaleźć między innymi propozycje do walki z chwastami w zbożach ozimych, czyli Pontos® . Jest on pierwszym produktem łączącym działanie flufenacetu oraz pikolinafenu. Służy do walki przedwschodowej i powschodowej z chwastami. Skutecznie zwalcza gatunki zarówno dwuliścienne, jak i jednoliścienne. To herbicyd polecany do zwalczania chwastów uciążliwych, takich jak: fiołek polny, przytulia czepna, rumianowate, mak polny i wyczyniec polny. Nie stanowi zagrożenia dla upraw następczych, ponieważ substancje czynne rozkładają się w ciągu sezonu.

Przeczytaj również

Zabieg herbicydowy dostosowany do obecnych na naszej plantacji gatunków chwastów przy uprawie zbóż umożliwi efektywne ograniczanie konkurencji dla roślin uprawnych. Wybiórcze działanie środków w konkretnych gatunkach zbóż, bez narażenia na ich uszkodzenie, umożliwiają herbicydy selektywne.

Powiązane produkty

Top