Herbicydy nalistne do wiosennego odchwaszczania zbóż

Wiosna to czas intensywnego wzrostu nie tylko roślin uprawnych, ale też chwastów. Dlatego wiosenne odchwaszczanie zbóż jest jednym z pierwszych zabiegów wykonywanych tuż po ruszeniu wegetacji. Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach jest niezbędne w sytuacji niewykonania aplikacji chwastobójczej jesienią lub wynika z konieczności przeprowadzenia korekty.

Jakie herbicydy wiosenne zastosować? Jaki oprysk na zboża ozime wiosną wykonać? Na co zwrócić uwagę? Na te pytania trzeba znaleźć odpowiedź już teraz, u progu sezonu wegetacyjnego.

Jakie chwasty występują w zbożach wiosną?

Uciążliwe wiosną chwasty w zbożu ozimym to w przewadze gatunki zimujące, jak np.:

Wschodzą, ukorzeniają się już jesienią i nie wymarzają. Jeśli zima jest łagodna i występują okresy ociepleń – wznawiają wegetację, a od wczesnej wiosny intensywnie rosną. Chwasty w zbożu mogą kiełkować już w temperaturze 2–4°C (np. życica trwała), a są i takie, które kiełkują już pod śniegiem (np. miotła zbożowa). Z reguły są też bardziej tolerancyjne niż roślina uprawna na niesprzyjające warunki środowiskowo-klimatyczne.

Rodzaje herbicydów i ich zastosowanie

Środki chwastobójcze na zboża klasyfikować można według różnych kryteriów. Ze względu na sposób stosowania wyróżnia się:

  • herbicydy doglebowe – aplikowane głównie przed wschodami chwastów, pobierane przez ich korzenie,
  • herbicydy nalistne – aplikowane po wschodach chwastów, pobierane przez ich liście. Ta grupa herbicydów na chwasty w zbożu jest rekomendowana do stosowania wiosną.

Działanie i specyfika herbicydów nalistnych

Herbicydy nalistne wykazują na chwasty działanie układowe. Pobierane są przez liście, a następnie transportowane po całej roślinie, docierają do miejsc znacznie oddalonych od miejsca ich naniesienia. Herbicydy na zboża ozime wiosną hamują wzrost i rozwój chwastów.

Wiosenne odchwaszczanie zbóż – rola herbicydów nalistnych

Wczesną wiosną niezbędna jest lustracja plantacji w celu określenia składu gatunkowego chwastów i ich faz rozwojowych. Pozwoli to wybór właściwego herbicydu. Nalistne środki chwastobójcze na zboża służą do eliminacji określonych gatunków lub grup chwastów, jednocześnie bezpieczne są dla uprawy – wykazują działanie selektywne.

Kiedy, w jakim terminie i w jakich temperaturach zwalczać chwasty w zbożu wiosną?

W sytuacji gdy jesienią nie wykonano aplikacji chwastobójczej, należy zabieg zaplanować na wczesną wiosnę. Podstawowe zasady zwalczania chwastów w zbożach ozimych wiosną obejmują kilka reguł.

  • Dobór środka uzależnić od gatunku i fazy rozwoju chwastu.
  • Herbicydy wiosenne aplikować w najmłodszych fazach wzrostu chwastów (2–6 liści właściwych, gdy zboża są w fazie wiosennego rozkrzewiania), co pozwala na zastosowanie niższych zalecanych dawek.
  • Nie stosować herbicydów przed spodziewanym przymrozkiem i do dwóch dób po spadku temperatury poniżej 0°C.
  • Wybierać herbicydy nalistne o szerokim oknie aplikacji, które działają już w minimalnej temperaturze 5°C.
  • Nie aplikować herbicydów przy dużym nasłonecznieniu, szczególnie gdy temperatura przekracza 20°C – grozi to poparzeniem roślin.

Odchwaszczanie pszenicy ozimej wczesną wiosną przy użyciu herbicydów nalistnych

Pszenica ozima ma duże wymagania pokarmowe, a plantacje narażone są na pojawianie się chwastów azotolubnych, jak chwastnica, gwiazdnica, przytulia czepna. Wyliczono, że jedna roślina przytulii pobiera z gleby trzy razy więcej azotu i wody niż jedna roślina pszenicy. Dlatego oprysk na chwasty w pszenicy ozimej wiosną należy wykonać jak najwcześniej, aby ograniczyć konkurencję o składniki pokarmowe, wodę, a w dalszej kolejności też o światło.

Herbicydy nalistne na zboża wiosną – przegląd produktów

Cenione przez producentów zbóż selektywne herbicydy nalistne o działaniu układowym to Biathlon® 4D i Mover™ 75 WG.

Biathlon® 4D

  • zwalcza szerokie spektrum chwastów dwuliściennych we wszystkich zbożach ozimych i jarych,
  • substancje czynne: tritosulfuron + florasulam wzajemnie się uzupełniają – efekt synergii,
  • idealny herbicyd na zboża do wczesnowiosennych zabiegów – działa już w 5°C i jako komponent mieszanin,
  • zalecana dawka 0,04–0,07 kg/ha w fazie BBCH 13–39.

Mover™ 75 WG

  • zwalcza miotłę zbożową i niektóre chwasty dwuliścienne we wszystkich zbożach ozimych, z wyjątkiem jęczmienia,
  • substancja czynna: piroksysulam,
  • zalecana dawka: 100–120 g/ha, dla wyczyńca polnego i życicy trwałej – 250 g/ha,
  • wymaga dodatku adiuwanta Dash® HC.

Jaki oprysk na chwasty dwuliścienne i jednoliścienne w zbożu ozimym wybrać?

Skuteczny oprysk na zboża ozime wiosną na chwasty dwu- i jednoliścienne (w tym miotłę zbożową) możliwy jest przy użyciu mieszaniny Biathlon® 4D (50 g/ha) + Mover™ 75 WG (120 g/ha) + Dash® HC (0,5 l/ha). Można ją stosować do fazy BBCH 31 we wszystkich zbożach ozimych, oprócz jęczmienia.

Powiązane artykuły blogowe

Wegetacja roślin ruszyła, a wraz z nią zagrożenie zachwaszczeniem. W uprawie ozimin rekomendowane jest wykonanie zabiegu herbicydowego jesienią. Część rolników z uwagi na pewne trudności musi się jednak skupić na oprysku na chwasty dopiero wiosną.

Dzięki zastosowaniu środków chwastobójczych, rolnicy mogą efektywniej kontrolować zachwaszczenie, co prowadzi do wyższych plonów i lepszej jakości zbiorów.Znaczenie herbicydów w rolnictwie jest ogromne, ponieważ umożliwiają one realne zwiększenie efektywności produkcji roślinnej.

Zabieg herbicydowy dostosowany do obecnych na naszej plantacji gatunków chwastów przy uprawie zbóż umożliwi efektywne ograniczanie konkurencji dla roślin uprawnych. Wybiórcze działanie środków w konkretnych gatunkach zbóż, bez narażenia na ich uszkodzenie, umożliwiają herbicydy selektywne.

Powiązane produkty

Cztery wymiary skutecznego zwalczania chwastów w zbożach

Top