Herbicydy nalistne do wiosennego odchwaszczania zbóż
Wiosna to czas intensywnego wzrostu nie tylko roślin uprawnych, ale też chwastów. Dlatego wiosenne odchwaszczanie zbóż jest jednym z pierwszych zabiegów wykonywanych tuż po ruszeniu wegetacji. Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach jest niezbędne w sytuacji niewykonania aplikacji chwastobójczej jesienią lub wynika z konieczności przeprowadzenia korekty.
Jakie herbicydy wiosenne zastosować? Jaki oprysk na zboża ozime wiosną wykonać? Na co zwrócić uwagę? Na te pytania trzeba znaleźć odpowiedź już teraz, u progu sezonu wegetacyjnego.
Jakie chwasty występują w zbożach wiosną?
Uciążliwe wiosną chwasty w zbożu ozimym to w przewadze gatunki zimujące, jak np.:
- miotła zbożowa ,
- bodziszki,
- chaber bławatek ,
- przytulia czepna ,
- mak polny ,
- rumianowate.
Wschodzą, ukorzeniają się już jesienią i nie wymarzają. Jeśli zima jest łagodna i występują okresy ociepleń – wznawiają wegetację, a od wczesnej wiosny intensywnie rosną. Chwasty w zbożu mogą kiełkować już w temperaturze 2–4°C (np. życica trwała), a są i takie, które kiełkują już pod śniegiem (np. miotła zbożowa). Z reguły są też bardziej tolerancyjne niż roślina uprawna na niesprzyjające warunki środowiskowo-klimatyczne.
Rodzaje herbicydów i ich zastosowanie
Środki chwastobójcze na zboża klasyfikować można według różnych kryteriów. Ze względu na sposób stosowania wyróżnia się:
- herbicydy doglebowe – aplikowane głównie przed wschodami chwastów, pobierane przez ich korzenie,
- herbicydy nalistne – aplikowane po wschodach chwastów, pobierane przez ich liście. Ta grupa herbicydów na chwasty w zbożu jest rekomendowana do stosowania wiosną.
Działanie i specyfika herbicydów nalistnych
Herbicydy nalistne wykazują na chwasty działanie układowe. Pobierane są przez liście, a następnie transportowane po całej roślinie, docierają do miejsc znacznie oddalonych od miejsca ich naniesienia. Herbicydy na zboża ozime wiosną hamują wzrost i rozwój chwastów.
Wiosenne odchwaszczanie zbóż – rola herbicydów nalistnych
Wczesną wiosną niezbędna jest lustracja plantacji w celu określenia składu gatunkowego chwastów i ich faz rozwojowych. Pozwoli to wybór właściwego herbicydu. Nalistne środki chwastobójcze na zboża służą do eliminacji określonych gatunków lub grup chwastów, jednocześnie bezpieczne są dla uprawy – wykazują działanie selektywne.
Kiedy, w jakim terminie i w jakich temperaturach zwalczać chwasty w zbożu wiosną?
W sytuacji gdy jesienią nie wykonano aplikacji chwastobójczej, należy zabieg zaplanować na wczesną wiosnę. Podstawowe zasady zwalczania chwastów w zbożach ozimych wiosną obejmują kilka reguł.
- Dobór środka uzależnić od gatunku i fazy rozwoju chwastu.
- Herbicydy wiosenne aplikować w najmłodszych fazach wzrostu chwastów (2–6 liści właściwych, gdy zboża są w fazie wiosennego rozkrzewiania), co pozwala na zastosowanie niższych zalecanych dawek.
- Nie stosować herbicydów przed spodziewanym przymrozkiem i do dwóch dób po spadku temperatury poniżej 0°C.
- Wybierać herbicydy nalistne o szerokim oknie aplikacji, które działają już w minimalnej temperaturze 5°C.
- Nie aplikować herbicydów przy dużym nasłonecznieniu, szczególnie gdy temperatura przekracza 20°C – grozi to poparzeniem roślin.
Odchwaszczanie pszenicy ozimej wczesną wiosną przy użyciu herbicydów nalistnych
Pszenica ozima ma duże wymagania pokarmowe, a plantacje narażone są na pojawianie się chwastów azotolubnych, jak chwastnica, gwiazdnica, przytulia czepna. Wyliczono, że jedna roślina przytulii pobiera z gleby trzy razy więcej azotu i wody niż jedna roślina pszenicy. Dlatego oprysk na chwasty w pszenicy ozimej wiosną należy wykonać jak najwcześniej, aby ograniczyć konkurencję o składniki pokarmowe, wodę, a w dalszej kolejności też o światło.
Herbicydy nalistne na zboża wiosną – przegląd produktów
Cenione przez producentów zbóż selektywne herbicydy nalistne o działaniu układowym to Biathlon® 4D i Mover™ 75 WG.
- zwalcza szerokie spektrum chwastów dwuliściennych we wszystkich zbożach ozimych i jarych,
- substancje czynne: tritosulfuron + florasulam wzajemnie się uzupełniają – efekt synergii,
- idealny herbicyd na zboża do wczesnowiosennych zabiegów – działa już w 5°C i jako komponent mieszanin,
- zalecana dawka 0,04–0,07 kg/ha w fazie BBCH 13–39.
- zwalcza miotłę zbożową i niektóre chwasty dwuliścienne we wszystkich zbożach ozimych, z wyjątkiem jęczmienia,
- substancja czynna: piroksysulam,
- zalecana dawka: 100–120 g/ha, dla wyczyńca polnego i życicy trwałej – 250 g/ha,
- wymaga dodatku adiuwanta Dash® HC.
Jaki oprysk na chwasty dwuliścienne i jednoliścienne w zbożu ozimym wybrać?
Skuteczny oprysk na zboża ozime wiosną na chwasty dwu- i jednoliścienne (w tym miotłę zbożową) możliwy jest przy użyciu mieszaniny Biathlon® 4D (50 g/ha) + Mover™ 75 WG (120 g/ha) + Dash® HC (0,5 l/ha). Można ją stosować do fazy BBCH 31 we wszystkich zbożach ozimych, oprócz jęczmienia.