Jak i kiedy należy stosować zaprawy nasienne w zbożach?

Zaprawy zbożowe stanowią istotny element strategii ochrony zbóż. Chronią kiełkujące rośliny przed chorobami grzybowymi. Przyczyniają się do uzyskania zdrowszego i bardziej wydajnego wzrostu. Stosowanie zaprawiania nasion w zbożach jest kluczowe dla optymalnej ochrony roślin na początkowym etapie rozwoju.

Na czym polega zaprawianie ziarna?

Proces zaprawiania ziarna polega na pokryciu nasion przed siewem substancjami ochronnymi – fungicydami, które zapewniają ochronę przed chorobami. To działanie pozwala roślinom rozwijać się bez zakłóceń spowodowanych infekcjami.

Metody zaprawiania zbóż

Zaprawianie nasion można wykonać na kilka sposobów. Różnią się one rodzajem wykorzystanej zaprawy i idącą za tym metodą naniesienia jej na ziarno. Najpowszechniejsze jest tzw. bejcowanie nasion. Polega ono na naniesieniu na ziarna zaprawy w formie suchej, płynnej lub zawiesiny. Ze względu na nieskomplikowaną technologię aplikacji, ten sposób zaprawiania nasion jest powszechnie stosowany w gospodarstwach.

Druga metoda to powlekanie nasion. W tym procesie do zaprawy dodawana jest lepka substancja, która sprawia, że preparat lepiej przylega do ziaren i w mniejszym stopniu osypuje się z nich np. podczas transportu. Powlekanie nasion wymaga użycia specjalistycznych urządzeń.

Kolejny sposób zaprawiania nasion to inkrustowanie ziaren. Jest to metoda najbardziej zaawansowana technologicznie. Pozwala ona nanieść preparaty wspomagające i zaprawy nasienne do zbóż na ziarna w sposób trwały. Tworzą one na ziarnie powłokę, która sprawia, że ich kształt staje się bardziej kulisty. Do inkrustowania nasion potrzebne są zaawansowane urządzenia, a cały proces jest najdroższy z wszystkich metod zaprawiania nasion.

Zaprawa zbożowa – jak działa?

Zaprawa zbożowa tworzy warstwę ochronną na powierzchni nasion. Substancje aktywne w zaprawach zwalczają patogeny, nie dopuszczając do infekcji. Mogą one wykazywać działanie powierzchniowe lub układowe.

Dzięki zaprawianiu możemy zredukować liczbę późniejszych oprysków fungicydowych. W przypadku pszenicy mówimy tu o zabiegu czyszczącym, a w jęczmieniu czy życie zaprawianie nasion zastępuje zabieg T1.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zaprawy do zbóż?

Przy wyborze zaprawy do zbóż powinniśmy brać pod uwagę skuteczność przeciwko patogenom, których ataku możemy się spodziewać na danym stanowisku. Równie istotna jest długość ochrony, jaką może zapewnić zaprawa.

Zaprawy do zboża – jakie choroby zwalczają?

To jakie choroby grzybowe zbóż zwalcza zaprawa , zależy oczywiście od substancji czynnych, które znajdują się w ich składzie.

W przypadku zastosowania zaprawy Kinto® Plus mamy zapewnioną ochronę przed takimi chorobami jak:

  • fuzaryjna zgorzel siewek,
  • pleśń śniegowa zbóż i traw,
  • pasiastość liści jęczmienia,
  • śnieć cuchnąca pszenicy,
  • głownia pyląca jęczmienia.

Z kolei zaprawa do zboża Systiva® 333 FS zabezpiecza przed następującymi chorobami:

  • septorioza paskowana liści pszenicy,
  • pleśń śniegowa zbóż i traw,
  • plamistość siatkowa jęczmienia,
  • mączniak prawdziwy zbóż i traw,
  • pasiastość liści jęczmienia,
  • rynchosporioza zbóż.

Wymienione powyżej choroby grzybowe pszenicy i innych gatunków zbóż mogą odpowiadać za znaczący ubytek plonu. Dlatego warto sięgać po zaprawy wysokiej jakości.

Jak poprawnie zaprawiać ziarno zbóż?

Poprawne zaprawianie ziarna zbóż polega na równomiernym i dokładnym pokryciu nasion odpowiednią ilością zaprawy. Należy kierować się zaleceniami dotyczącymi dawek i metod aplikacji.

Zaprawa nasienna – ochrona zbóż

Stosowanie zapraw nasiennych jest niezwykle efektywną metodą ochrony fungicydowej, a tym samym zabezpieczania wysokości plonu. Ważnym aspektem zaprawiania nasion jest osiągane dzięki niemu zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego substancjami czynnymi.

Zobacz również!

Nie ulega wątpliwości, że choroby grzybowe zbóż są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla uzyskania maksymalnego plonu. Pierwszym narzędziem do ochrony przed patogenami powodującymi choroby grzybowe pszenicy i innych zbóż są zaprawy. Przypomnijmy sobie zatem, czym jest zaprawianie nasion i jakie daje korzyści.

Powiązane produkty

Korzyści plus zyski pod ochroną

Zaprawa nasienna o sile fungicydu nalistnego.

Top