Ochrona sadu przed chorobami przechowalniczymi

Wysoka jakość owoców ma istotne znaczenie dla sposobu, w jaki są wykorzystywane, a to z kolei wpływa na osiągane ceny. Z tego względu producenci owoców wkładają wiele wysiłku w zapewnienie wysokich standardów jakościowych swoich produktów. Jednym z istotnych czynników jest ochrona sadu przed chorobami przechowalniczymi.

Choroby przechowalnicze jabłek – zagrożenia i strategia skutecznej ochrony

Aby ochrona sadów zapewniła wysokie standardy jakościowe owoców, producent musi podjąć wiele istotnych działań. Ich lista jest długa, przypomnijmy więc te najważniejsze.

Na podstawie monitoringu należy zastosować adekwatne do zagrożenia środki ochrony roślin. Wybór konkretnych produktów powinien uwzględniać rodzaj choroby, a także zalecenia producenta.

Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i terminu aplikacji środków ochrony roślin. Niewłaściwe dawkowanie lub nieodpowiedni czas aplikacji może prowadzić do nieskutecznej ochrony i nieuzasadnionej chemizacji środowiska.

Odpowiednie nawożenie gleby i regularna pielęgnacja sadu, takie jak przycinanie drzew, usuwanie chorych pędów czy zachowanie odpowiedniej gęstości sadzenia, również wpływają na jakość owoców. Zapewniają one zdrowy wzrost roślin i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób.

Najczęściej występujące choroby przechowalnicze jabłek

Choroby przechowalnicze jabłek powodowane są przez wiele gatunków grzybów. Najczęściej występujące to powodujące gorzką zgniliznę jabłek grzyby z rodzaju Pezicula. Niewiele rzadziej występuje szara pleśń jabłek wywoływana przez grzyb Botrytis Cinerea. Niezwykle groźne są też takie choroby przechowalnicze jabłek jak mokra zgnilizna jabłek czy brunatna zgnilizna jabłek.

Choroby przechowalnicze jabłek to poważny problem, gdyż finalnie infekcja może prowadzić do całkowitego zniszczenia plonu. Warto też mieć na uwadze, ze niektóre grzyby mogą wytwarzać szkodliwe dla spożywających owoce ludzi mykotoksyny. Z tego względu owoce zaatakowane przez grzyby z rodzaju Fusarium, Penicillium czy Alternaria nie nadają się nawet do przetwórstwa.

Jak ograniczyć choroby przechowalnicze owoców?

Bazowym wymogiem do ograniczania występowania chorób przechowalniczych jest utrzymanie ogólnej zdrowotności roślin na wysokim poziomie przez cały sezon wegetacyjny. Nie możemy bagatelizować wszelkich działań prewencyjnych, do których należy choćby odpowiednia utylizacja porażonych chorobami części roślin.

Niezwykle istotne jest ograniczenie do minimum mechanicznych uszkodzeń jabłek. Równie groźne są te wywołane przez szkodniki, jak i przez nas samych w czasie zbiorów czy innych zabiegów.

Oczywiście do prewencji rozwoju chorób przechowalniczych powinniśmy także zaliczyć dbałość o odpowiednie warunki w przechowalni. Kluczowa jest odpowiednia temperatura, a także skład gazowy atmosfery w przechowalni.

Ochrona jabłoni przed- i pozbiorczo

Powinniśmy mieć świadomość, że kluczowa jest fungicydowa ochrona upraw sadowniczych na długo przed zbiorami. Wszelkie działania pozbiorcze są zasadne jedynie w przypadku przeznaczenia do magazynowania owoców zdrowych.

Odpowiednie właściwości przechowalnicze owoców wymagają więc naszej wcześniejszej uwagi. Ważne jest zrozumienie, że nie tylko choroby, ale także szkodniki mają wpływ na te właściwości. Szkodniki przyczyniają się bowiem do strat poprzez żerowanie, co nie tylko prowadzi do bezpośrednich uszczerbków w wielkości plonu, ale również zwiększają podatność roślin na infekcje. W rezultacie szkodniki obniżają zarówno ilość, jak i jakość plonu.

Ochrona sadu – jakie środki zastosować?

Uprawy sadownicze są bardzo podatne na działanie patogenów, dlatego konieczne jest zastosowanie niezawodnych rozwiązań, które mają chronić zarówno plon, jak i rentowność produkcji. Choroby przechowalnicze jabłek, takie jak gorzka zgnilizna jabłek, stanowią poważne zagrożenie, ale istnieją skuteczne sposoby, aby im przeciwdziałać.

Jednym z rozwiązań jest wykonanie sekwencji zabiegów przy użyciu preparatu Bellis® 38 WG. Zalecana dawka tego środka to 0,8 kg/ha. Należy przeprowadzić dwukrotny oprysk, wykonując pierwszy 21 dni przed zbiorami, a drugi 7 dni przed zbiorami jabłek. Taka ochrona sadu jabłoniowego pomoże w skutecznym zwalczaniu chorób przechowalniczych i minimalizacji ryzyka ich wystąpienia.

Powiązane produkty

Top