Wiosenna regulacja pokroju zbóż

Wiosna w pełni, a zboża osiągają kolejne fazy rozwojowe. To kluczowy moment dla budowania plonu, ale również czas wzmożonego ryzyka wylegania, zwłaszcza w łanach intensywnie nawożonych azotem. Regulatory wzrostu roślin stanowią w tym okresie jedno z najważniejszych narzędzi uprawowych – pozwalają skrócić i wzmocnić źdźbło, poprawiając stabilność łanu i ułatwiając dalsze prowadzenie plantacji. To jeszcze dobry moment, by sięgnąć po odpowiedni preparat i przeprowadzić skuteczny zabieg. Sprawdźmy, jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę!

Regulatory wzrostu - czym skracać zboże?

Regulatory wzrostu roślin dostępne na rynku to zarówno preparaty oparte na pojedynczych substancjach czynnych, jak i mieszaniny kilku składników. Do najczęściej stosowanych substancji należą:

  • chlorek chloromekwatu (CCC),
  • chlorek mepikwatu,
  • trineksapak etylu,
  • etefon.

Dostępne są również rozwiązania oparte na kombinacjach dwóch substancji, takie jak:

  • chlorek mepikwatu + proheksadion wapnia,
  • trineksapak etylu + proheksadion wapnia,
  • chlorek chloromekwatu (CCC) + etefon.

Mimo różnic w mechanizmach działania poszczególnych substancji czynnych, regulatory wzrostu roślin mają ten sam cel i przynoszą podobny efekt – ograniczają wyleganie roślin, stabilizują łan i przyczyniają się do zabezpieczenia plonu.

Regulatory wzrostu roślin - kiedy skraca się zboże?

Najważniejszym i uznawanym za optymalnym terminem aplikacji regulatorów wzrostu w zbożach jest faza pierwszego kolanka (BBCH 31), w związku z czym zabieg ten przeważnie jest łączony z opryskiem fungicydowym T1. Jest to okres, w którym na pędzie głównym można w odległości co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia wyczuć pierwsze kolanko. Skracanie zboża w tym czasie przyczyni się do wzmocnienia, pogrubienia i skrócenia dolnego międzywęźla, a także stymulacji rozwoju systemu korzeniowego.

Regulatory wzrostu roślin znajdują zastosowanie również w późniejszych fazach rozwojowych zbóż. Kolejnym istotnym terminem ich stosowania jest faza liścia flagowego (BBCH 37–39). To tzw. „okno zabiegowe” ma szczególne znaczenie w przypadku upraw prowadzonych w intensywnej technologii. Zastosowane w tym okresie regulatory wzrostu zbóż pozwalają na skrócenie górnych międzywęźli oraz wzmocnienie i skrócenie dokłosia. Ma to istotne znaczenie, ponieważ w miarę dojrzewania roślin środek ciężkości przesuwa się ku górze, co zwiększa ryzyko wylegania.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg w fazie liścia flagowego może znacząco wpłynąć na stabilność łanu i skuteczność skracania zbóż.Niesprzyjające warunki ostatecznie doprowadzają do przesunięć i późnego skracania zbóż.

W wyjątkowych sytuacjach drugi zabieg skracania przeprowadzany jest w fazie widocznych pierwszych ości (BBCH 49) w celu skrócenia ostatniego międzywęźla. W tym wypadku konieczny jest jednak wybór regulatorów wzrostu roślin, które można aplikować na zboża w tym terminie.

Jak się przygotować do zabiegu skracania zbóż?

Wykonanie zabiegu skracania zbóż wymaga etapu przygotowawczego, który umożliwi dobór najlepszego rozwiązania. W pierwszej kolejności – oprócz określenia fazy rozwojowej rośliny – należy ustalić obsadę, która będzie punktem wyjścia do zaplanowania nawożenia azotowego. Tego typu nawożenie to najistotniejszy czynnik plonotwórczy, od którego zależeć będzie strategia przeciwdziałania wyleganiu.

Niewątpliwie należy również uwzględnić parametry odmiany, które mogą wpływać na jej wyleganie. Wśród cech odmianowych, które są istotne w przypadku wylegania, znajdują się: wysokość odmiany, jej wrażliwość na wyleganie czy naturalna długość wegetacji. Na podstawie tych informacji można określić ryzyko wylegania.

Przy niskim ryzyku wylegania wystarczające będzie wykonanie jednego zabiegu w fazie BBCH 31. Natomiast wysokie ryzyko wylegania stwarza konieczność drugiej aplikacji regulatora w fazie liścia flagowego.

Jakie korzyści niesie skracanie zbóż?

Regulatory wzrostu roślin odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu wyleganiu zbóż, co często stanowi główny argument przemawiający za wykonaniem zabiegu skracania. Warto jednak pamiętać, że samo zjawisko wylegania dzieli się na dwa podstawowe typy: korzeniowe oraz łodygowe.

Wyleganie korzeniowe jest wypadkową wielu czynników, np. długości źdźbła, zwięzłości gleby, wielkości systemu korzeniowego czy przyczepności korzeni włośnikowych. W efekcie długotrwałych opadów deszczu nasączone wodą kłosy i liście stają się cięższe, a gleba nie zapewnia utrzymania roślin i pod wpływem naporu wiatru dochodzi do ich przewracania.

Z kolei ważnym aspektem przy wyleganiu łodygowym jest długość i średnica źdźbeł oraz grubość ich ścian. Łamanie źdźbeł można wówczas zaobserwować po krótkotrwałych, ale silnych opadach deszczu połączonych z wiatrem.

Zabieg skracania zbóż służy zapobieganiu tym zjawiskom. Odpowiednio stosowane regulatory wzrostu roślin zapewnią optymalną wysokość zbóż bez wpływu na ich rozwój. Ponadto zwiększenie odporności na wyleganie i stabilność umożliwia dobrze rozwinięty system korzeniowy. Jednocześnie stymulacja systemu korzeniowego decyduje o zwiększeniu ilości pobieranej wody i składników pokarmowych, a dzięki temu utrzymaniu wysokiego potencjału plonowania nawet w warunkach suszy.

Połączenie dwóch najlepszych substancji czynnych do skracania zbóż

Regulatory wzrostu roślin to środki, po które warto sięgnąć w celu skutecznej regulacji pokroju zbóż. Jednym z najbardziej zaawansowanych preparatów dostępnych na rynku jest Medax® Max . Preparat łączy działanie dwóch substancji czynnych: proheksadion wapnia i trineksapak etylu.

Kompatybilność substancji z grupy inhibitorów syntezy giberelin opartych na podziale komórek oraz dodatek siarczanu amonu w Medax® Max dają wyjątkowy efekt z najlepszym profilem elastyczności na rynku oraz szybkim i długotrwałym działaniem.

Regulator wzrostu roślin Medax® Max nie wymaga przy tym intensywnego promieniowania UV do aktywacji składników. Proheksadion wapnia jest gotowy do natychmiastowego działania nawet podczas pochmurnej pogody.

Elastyczność stosowania regulatora wzrostu zbóż Medax®Max

Medax® Max jest regulatorem wzrostu roślin działającym w szerokim zakresie temperatur. Zapewnia maksymalną elastyczność zabiegów niezależnie od pogody – w dogodnym momencie. Aplikacja możliwa jest od 5 do 25°C. To jeden z regulatorów o najszerszym terminie stosowania, rozpoczynającym się od fazy końca krzewienia (BBCH 29) do fazy liścia flagowego (BBCH 39), a nawet do widocznych pierwszych ości (BBCH 49).

Formulacja regulatora wzrostu zbóż Medax® Max zapewnia szybkie wnikanie substancji czynnych do tkanek roślinnych, co utrzymuje skuteczność działania nawet do godziny po wykonaniu zabiegu.

Medax® Max to produkt rekomendowany zarówno w uprawie zbóż ozimych, jak i jarych. Świetnie sprawdza się przy stosowaniu w dawkach dzielonych, a dzięki swojej uniwersalności może być aplikowany samodzielnie lub w mieszaninach zbiornikowych z herbicydami i fungicydami .

Z Medax® Max postaw na innowacyjną technologię produkcji!

Medax® Max to również przykład nowoczesnej technologii.

  • Proheksadion wapnia i trineksapak etylu w jednej formulacji wzajemnie wzmacniają swoje działanie, skutecznie regulując wzrost i zmniejszając ryzyko wylegania.
  • Siarczan amonu dodatkowo zwiększa efektywność działania preparatu, zapewniając jednolity efekt w całym łanie.
  • Obecność substancji wspomagających poprawia pokrycie liścia cieczą roboczą i przyspiesza wchłanianie substancji czynnych do wnętrza rośliny.

Właściwie dobrane regulatory wzrostu roślin , takie jak Medax® Max , to nie tylko skuteczna ochrona przed wyleganiem, ale również element precyzyjnego zarządzania rozwojem zbóż. Ich zastosowanie pozwala na optymalne prowadzenie łanu, zwiększa bezpieczeństwo inwestycji w plon i ułatwia dalsze zabiegi agrotechniczne. W dynamicznie zmieniających się warunkach pogodowych i ekonomicznych warto stawiać na rozwiązania, które łączą skuteczność, elastyczność i innowacyjność.

Przeczytaj również!

Skracanie zbóż, a w zasadzie regulacja pokroju roślin, to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych w tych uprawach. Należy jednak pamiętać, że regulatory wzrostu stosujemy w ściśle określonych fazach rozwojowych, gdyż tylko zabieg wykonany w terminie pozwala na uzyskanie zakładanego efektu. Jednym z takich momentów jest faza liścia flagowego.

Poznaj 7 kroków prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu.

Ruszenie wiosennej wegetacji to czas na większość zabiegów. W odpowiedzi na ryzyko wylegania powinno się wśród nich znaleźć zastosowanie skutecznego i właściwego regulatora wzrostu. Przyjrzyjmy się, jak uniemożliwić wyleganie zbóż.

Powiązany produkt!

Pewniejsze i bezpieczniejsze działanie

Top