Burak ćwikłowy [Beta vulgaris subsp. vulgaris var. conditiva]

Nasiona buraka ćwikłowego kiełkują w temperaturze powyżej 8°C, natomiast optymalne warunki do wzrostu roślin oscylują pomiędzy 15°C a 18°C. Buraki ćwikłowe źle znoszą przymrozki. Mogą one prowadzić do znacznego uszkodzenia siewek. Przy wyborze stanowiska pod uprawę należy unikać stanowisk zacienionych, gdyż rośliny te wymagają dobrego nasłonecznienia. Z tego samego powodu nie powinno się doprowadzać do nadmiernego zagęszczenia roślin.

Burak ćwikłowy nie ma wysokich wymagań glebowych, jednak najlepsze plonowanie można uzyskać na ziemiach piaszczysto-gliniastych o dużej zawartości próchnicy. Ważne jest, by gleba miała dobrą strukturę i nie wykazywała skłonności do zaskorupiania. Nie zaleca się uprawy buraków ćwikłowych na stanowiskach kamienistych, gdyż w takich warunkach dochodzi do deformacji korzeni.

Ponadto burak ćwikłowy jest wrażliwy na odczyn pH. Jego niewłaściwy poziom może prowadzić do zaburzeń fizjologicznych roślin, a nawet zamierania siewek. Powinien być on obojętny lub lekko zasadowy. Dla prawidłowego wzrostu roślin oraz wysokości i jakości plonu konieczne jest odchwaszczanie, a także wykonywanie zabiegów fungicydowych, zwłaszcza przeciwko mączniakowi prawdziwemu.

Top