Marchew [Daucus carota]
Marchew zalicza się do roślin, które wymagają stanowisk przepuszczalnych o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Na ziemiach ciężkich o wysokim poziomie wód gruntowych korzenie mogą ulegać deformacji, co obniża wartość plonu. W uprawie marchwi niezwykle pożądana jest wysoka zawartość próchnicy. O zasobność gleby powinniśmy zadbać jeszcze przed siewami, a dawki powinny być precyzyjnie ustalone na podstawie badań gleby. Szczególnie ważne jest optymalne nawożenie azotowe, gdyż nadmiar tego składnika może prowadzić do gromadzenia się w korzeniach azotanów.
Termin siewu marchwi jest dość elastyczny i powinien być dostosowany do wybranej odmiany. W praktyce siewy marchwi najczęściej wykonuje się od kwietnia do maja. Bardzo korzystne, ze względu na uzyskiwane plony jest wysiewanie marchwi w redlinach. Dzięki temu można uzyskać plony nawet o 30% wyższe niż przy siewie na płasko. Metoda ta pozwala także ograniczyć ryzyko wystąpienia strat po ulewnych deszczach.
Polowa uprawa marchwi wymaga zabiegów odchwaszczających, które warto wykonać jeszcze przed siewem. Konkurencja chwastów znacząco odbija się na wysokości plonu, więc warto je eliminować także w późniejszych fazach. Niezwykle istotna jest także ochrona marchwi przed patogenami grzybowymi. Do najważniejszych zagrożeń należy zaliczyć takie choroby jak: alternarioza naci, mączniak prawdziwy i zgnilizna twardzikowa.