Jęczmień ozimy [Barley (Winter)]
Jęczmień ozimy w porównaniu do innych zbóż ozimych ma wyjątkowo krótki okres wegetacyjny. W związku z tym wymaga wczesnego siewu. Ponadto jest zbożem, które bardzo wysoko plonuje. Dobrze znosi suszę, jednak jest mniej mrozoodporny niż inne gatunki zbóż ozimych. Ma też niewygórowane wymagania glebowe – zaleca się siać go na kompleksie pszennym wadliwym albo kompleksie żytnim bardzo dobrym i dobrym.
Uprawa jęczmienia wymaga odpowiedniego nawożenia, zwłaszcza azotem, ponieważ ma on słabo rozwinięty system korzeniowy. W zależności od przeznaczenia zboża oraz warunków glebowych dawka azotu będzie się różnić. Termin nawożenia zaś będzie zależny od przeznaczenia rośliny. W przypadku jęczmienia uprawianego na cele konsumpcyjne niezbędne będzie rozdzielenie nawożenia na dwie części.
Aby ochrona jęczmienia ozimego przed agrofagami była skuteczna, pierwsze zabiegi należy wykonać już jesienią. W przypadku zwalczania chwastów opryski mogą być przeprowadzane do końca fazy strzelania w źdźbło. Wspomoże to roślinę w przetrwaniu niskich temperatur zimą. Z kolei ochronę fungicydową warto rozpocząć zabiegiem T0. Ustrzeże on uprawę jęczmienia ozimego przed wczesnymi chorobami. W kwestii zaś walki ze szkodnikami w pierwszej kolejności należy wykonać lustrację pola. Dzięki temu, gdy tylko zaobserwujemy pojawienie się niepożądanych gości, będziemy mogli zastosować odpowiedni insektycyd i ochronić uprawę.