Opinie użytkowników Technologii Clearfield®

Gospodarstwo rolne Ryszard Perczak

Siemczyn, gmina Kozielice, powiat pyrzycki, województwo zachodniopomorskie. Produkcja roślinna: pszenica (340 ha), rzepak (330 ha). Gleby klasy IIIa, IIIb, IVa.

BASF: Który rok stosuje Pan technologię Clearfield ® i na jakiej powierzchni?

RYSZARD PERCZAK: Technologię Clearfied stosuję drugi rok na powierzchni 50 ha rzepaku ozimego odmiany Edimax SL uprawianej w technologii orkowej. Na przyszły rok też zaplanowałem kolejne 50 ha.

BASF: Z jakim rodzajem zachwaszczenia boryka się Pan na co dzień? Jakie chwasty powszechnie występują na plantacjach rzepaku w tutejszym gospodarstwie?

RP: Coraz częściej i w coraz większej ilości zaczynają pojawiać się rzepakochwasty i stulicha psia, ale myślę, że z technologią Clearfield damy sobie z nią radę.

BASF: Jakie warunki panowały jesienią, czy sprzyjały wschodom chwastów i rzepaku?

RP: Początek jesieni był suchy i nie sprzyjał wschodom roślin, ale później przyszły opady deszczu i wschody były dość dobre. Cała jesień była długa i ciepła, rzepak szybko osiągnął swoją fazę i dodatkowo trzeba go było bardziej skracać, żeby nie wybujał na zimę.


BASF: Obsada roślin na metr kwadratowy, był Pan zadowolony?

RP: Tak, jestem zadowolony z obsady roślin. Gdybym miał siewnik punktowy, to zmniejszyłbym obsadę nawet do 30 roślin na metr kwadratowy.

BASF: Jeśli chodzi o samosiewy zbóż, czy udało się je przyhamować?

RP: Jak najbardziej, w pierwszej fazie Cleravis bardzo ładnie je przyhamuje, nie zagłuszają wschodzącego rzepaku.

BASF: Czy zauważał Pan różnice między odmianami Clearfield a konwencjonalnymi hybrydami?

RP: Rzepak odmiany Clearfield jest bardziej agresywny, choć jest taki okres jesienią, że wolniej rośnie, ale później nadgania i plantacja jest ładniejsza. Przy dobrej obsadzie, bardziej się rozgałęzia. W ubiegłym roku odmiana Clearfield dała dwa kwintale więcej w porównaniu z konwencjonalnym mieszańcem.

BASF: Dlaczego uważa Pan, że rolnicy powinni stosować technologię Clearfield?

RP: Głównie dlatego, że „załatwia” samosiewy innych odmian rzepaku. Teraz na plantacjach mniej jest zwierząt, następstwo roślin jest szybsze. Z tego powodu częściej kiełkują niepotrzebne nasiona z gleby. Powoduje to silne zagęszczenie roślin, które nie rozgałęziają się, a w konsekwencji następuje zniżka plonów. Na plantacjach nie wyczyszczonych z samosiewów innych odmian rzepaku karmi się niepotrzebnie chwasty. To jest zielona masa, która zabiera wodę i światło oraz przeszkadza w rozwoju głównej rośliny.

Clearfield® – ankieta satysfakcji, czyli doświadczenia w praktyce

Clearfield – skuteczne rozwiązanie na chwasty w rzepaku

Technologia Produkcji Rzepaku Clearfield zadebiutowała na polskim rynku jesienią 2013 roku. Clearfield zastosowano na kilku tysiącach hektarów.

Bardzo ważna jest dla nas opinia rolników i wszelkie uwagi dotyczące tej technologii – dotyczące stosowania, pierwszych efektów, uzyskiwanych plonów itp.

Top